محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

ASIC چیست و چه معایبی دراد

ASIC چیست و چه معایبی دراد

ASIC

ASIC یا Application specific instegrated circuit مدارهای مجتمعی هستند وظیفه آنها اجرای عملایات ویژه به خصوص برای رمزارزها و استخراج آنها می باشد ASICمحدوده ی زیادی از مدارها مجتمع در ابزارهای مختلف را دربر می گیرد.

به عوان نمونه پردازنده های خاصی که در گوشی های هوشمند تعبیه می شوند یک ASIC هستند.ASIC تراشه ای است که استفاده که استفاده از آن موجبافزایش کارایی سیستم های مختلف می شود. در عوض موجب کاهش برخی از ویژگی ها نظیر انعطاف پذیری در اجرای دستور العمل ها خواهد شد.

استفاده از تراشه ها و مدارهای مجتمع ASIC یکی از بهینه ترین و کاراترین راهکارهای موجود است اما معایب عمده ای را متوجه سیستم های مختلف خواهد کرد.

مقاله توضیح ایسیک

استخراج بیت کوین و رمز ارزهای موجود بدون شک یکی از کارهای پرسود است که چناچه شناخت و بسترهای لازم فراهم باشد می تواند در بلند مدت روند بازگشت سرمایه ی بسیار زیاد را متوجه افراد کند. البته هنگامی که قصد دارید رمز ارزی را به روش های سخت افزاری استخراج کنید به طور قطع نیازمند حسب و کتاب های لازم و دخل و خرج های خود هستید.

چرا که این روش به مصرف برق بالا و داشتن سخت افزارهای قدرتمندی برای انجام محاسبات سنگین نیاز دارد. گفته می شود کشورهایی نظیر چین که برق ارزانتری دارند بخش اعظم استخراج بیت کوین را در اختیار دارند.

البته دولت چین در زمان نگارش این مقاله در حال تسویب کردن قانونی ست که در پی آن استخراج بیت کوین را در خاک چین ممنوع اعلام می کند.

ASIC و استخراج رمز ارزها

استخراح رمز ارزها در سال های قبل به طور عمده توسط CPU پا پردازنده مرکزی صورت می گرفت. بنابراین به طور قطع کامپیوترهای خانگی نیز قادر به استخراج آن بودند. اما امروزه با توجه به اینکه استخراج رمزارزها در بستر تکنولوژی افزایش پبدا کرد و دستخوش تغییرات شد نیازمند تراشه های با قدرت بالاتر است.

به منظور استخراج بیت کوین از تراشه ها یا مدارهای مجتمع خاصی به نام ASIC استفاده می کنند

چرا که استخراج بیت کوین یک فرایند رقابتی است و افزایش شدید رقابت/مصرف برق/انرژی و محاسبات سنگین میخواهد که ASIC قادر به انجام دادن آن را استخراج بیت کوین است. البته استخراج بیت کوین از طریق سیستم های معمولی امکان پذیر است اما دیگر به صرفه نخواهد بود به همین منظور سخت افزار قدرتمند و مخصوص این کار ساخته شد. عمده ی استخراج های گسنرده پس از کسترش رمز ارزها توسط سخت افزار یا سیستم های ASIC انجام می شود.

برای استخراج بیت کوین ابتدا به یک سخت افزار ASIC نیاز دارید تا پس از نصب تهیه ی کیف پول واتصال به دستگاه به استخر استخراج شروع فرایند تولید بلوک های بیت کوین کند.

مقاله ASIC چیست

معایب ASIC برای استخراج رمز ارزها

ASIC یکی از سخت افزارها و تراشه های بهینه برای استخراج بیت کوین است اما خالی از ایراد نخواهد بود.

  • به لحاظ اقتصادی هزینه ی اولیه برای تولید دستگاه های ASIC بسیار بالاست.هزینه های اولیه به اندازه ی بالاست که اگر تعداد تراشه های مورد نیاز کمتر از محدوده ی خاصی باشد به هیچ وجه توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

  • در کنار صرفه ی اقتصادی و هزینه ی بالای تولید ASIC این سخت افزار مراحل ساخت طولانی و ساخت آن زمان بسیار زیادی می خواهد که همین مسئله به طور قطع ارائه ی آن به بازار و کاربران را با مشکل مواجه می کند. علاوه براین در صورت ارائه ی یک تغییر در تراشه های تعبیه شده بر روی آن به زمان بسیار زیادی نیاز است و روند تولید آن را به شدت طولانی خواهد کرد.

  • دستگاه های ASIC علاوه بر اینکه بسیار گران و حساس هستند. به دلیل اجرای محاسبات سنگین و نیاز به تداوم آنها ممکن است دمای زیادی را تجربه می کنند و در نتیجه از کار می فتند که بدون شک خرید دوباره ی آن هرگز صرفه ی اقتصادی نخواهد داشت.

به منظور رفع معایب ASIC متخصصین و مهندسین رمز ارزها و سیستم ها گوناگون در حال مطالعه بر روی ماشی هستند که کمتر داغ می کنند و می توانند به شکل و با هزینه های بهینه تری  به استخراج رمز ارزها بپردازند.

برای آشنای در مورد ماینرها لطفا مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

دستگاه ماینر چیست؟

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان