محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

همه چیز درباره کولر گازی و اسپلیت

همه چیز درباره کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی دستگاهی است که گاز را به مایع و بالعکس مایع را به گاز تبدیل کرده و سپس سرما تولید می کند.کولر گازی از دو کلمه کولر و گاز تشکیل شده که در اصطلاح به وسیله ای گفته می شود که از گاز برای خنک کردن استفاده می کند. کولر گازی انواع ختلفی دارد. بعضی از کولرهای گازی علاوه بر تولید سرما برای فصول سرد سال نیز گرما تولید می کنند.

مقاله کولر گازی

اجزای کولر گازی

کولر گازی با توجه به نوع و مدل آن ها از قطعات مختلفی تشکیل می شوند که عبارتند از :

کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا فشرده ساز برای تراکم کردن سیالات درون کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقعا کمپرسور با مصرف انرژی مکانیکی سیالات را به درون خود مکش کرده و سپس آن ها را با افزایش دما فشرده می کند. کمپرسور علاوه بر کولر گازی در دستگاه ها و ماشین آلات دیگرری برای فشرده کردن هوا نیز به کار می رود.

فن خنک کننده کولر گازی

فن خنک کننده کولر گازی پروانه ای است که در موتور کولر گازی قرار گرفته و در حالت سرما گرمای موجود در فضا را از طریق لوله های مسی تعبیه شده در کولر گازی می گیرد.

کندانسور یا خنک کننده کولر گازی

کندانسور وسیله ی دیگری است که بخار جذب شده از محیط بیرون را به مایع تبدیل کرده و آن ها را خنک می کند تا کولر گازی دمای هوای محیط بیرون را به نسبت در جه حرارت تنظیم شده کاهش دهد.

انواع کولر گازی بر اساس عملکرد در محیط های مختلف

کولر گازی بر حسب کارکرد در محیط های مختلف از نظر دما و فضا به انواع گوناگونی تقسیم می شود که عبارتند از:

کولر گازی اسپلیت یا دو تیکه

کولر کازی اسپلیت از دو واحد مجزا تولید می شود و یونیت خارجی آن از کمپرسور و کندانسور تشکیل شده که در خارج از محیط ساختمان قرار می گیرد و یونیت داخلی کولر گازی یا اپراتور در داخل ساختمان نصب می شود. یونت خارجی و داخلی کولر گازی اسپلیت به وسیله دو لوله آلومینیومی یا مسی به یکدیگر مرتبط می شوندکه لوله باریکتر گاز سرد را از یونیت بالا به یونت داخلی ارسال می کند و لوله ضخیمتر گاز گرم را به کمپرسور هدایت کرده تا عملیات خنک سازی روی آن در کولر گازی اسپلیت انجام شود. از طرفی کولر گازی های اسپلیت از دو نوع اینورتر و معمولی تشکیل می شوند که در مدل اینورتر میزان مصرف انرژی نسبت به مدل معمولی شست درصد کمتر است. مدل اینورتر کولر گازی به دلیل ویژگی هایی که دارد عموما در منازل و ادارات مورد استفائه قرار می گیرد و از کولر گازی های اسپلیت پر طرفدار محسوب می شود.

مقاله کولر گازی

کولر گازی ایستاده دو تیکه

گولر گازی دو تیکه یا ایستاده از دو واحد درونی و بیرونی تشکیل شده که پنل درونی در داخل آن قرار گرفته و پنل خارجی در فضای بیرون نصب می شود. کولر گازی ایستاده در ظرفیت های مختلف تولید می شود : اما معمولا این نوع کولر گازی در کارخانجات و سالن های وسیع به کار می رود. کولر گازی ایستاده مصرف انرژی پایینی دارد و از قدرت رطوبت زدایی بالایی برخوردارند.

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل در اندازه های کوچک تولید شده و تنها حالت گرمایش دارند. در کولر گازی پرتابل تمام اجزای کولر گازی اعم از اوپراتور و کندانسور در یک بخش جای گرفته اند. این کولر گازی به دلیل ساختار ساده و اندازه کوچکی که دارد معمولا در فضاهای کوچک که امکان که امکان نصب کولر گازی اسپلیت نباشد مورد استفاده قرار می گیرد.

کولر گازی سقفی یا پنجره ای

کولر گازی سقفی نوعی از کولر گازی های ساده به شمار میرود که نسبت به دیگر کولرهای گازی محبوبیت زیادی ندارد. کولر گازی سقفی یا پنجره ای از کندانسور تشکیل شده که به سمت خارج کولر گازی قرار دارد و فن کندانسور در پشت آن نصب می شود تا هوا را از محیط خارج دمبده و به حذف گرما از کنداسور کمک کند کولر گازی سقفی یل پنجره ای حالت گرمایش و ریموت کنترل ندارد به همین دلیل نسبت به سایر کولر های گازی سقفی یا پنجره ای معایبی نیز به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به مصرف بالای برق و انرژی و ایجاد سرو صدا اشاره کرد.

نویسنده : محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان