محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

هر آنچه در مورد کولر گازی باید قبل از خرید بدانیم

هر آنچه در مورد کولر گازی باید قبل از خرید بدانیم

با گرم تر شدن هوا بیشتر مردم له دنبال آن هستند تا کولر های خانه را آماده کنند این در حالی است که بیشتر خانه های تهران از کولر آبی استفاده می کنند اما کولر های گازی نیز در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

به گزارش گروه خواند ی های مشرق/ برای خرید کولر های گازی نیاز است تا به نکات بسیاری توجه کنیم چرا که این وسایل از جمله وسایل هستند که بسیار برق مصرف می کنند. تایید کارشناسان برای کسانی که در تهران زند گی می کنند استفاده از کولر های آبی به دلیل مصرف برق کمتر است اما اگر می خواهید یک کولر گازی بخرید بهتر است به چند نکته توجه فرمایید.

 1. بدون پیش داوری به بازار بروید  همچنین پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب نمایید در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی ها اطلاعاتی را کسب نمایید. اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید تنها سر در گمی برایتان حاصل می شود پس اولین کاری که باید انجام دهید کسب اطلاعات است.

 2. اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از : پنل(در کولر های اسپلیت) توان گرمایش و سرمایش کمپرسور برق مصرفی بر حسب امپر توان مصرفی کل بر حسب وات ابعاد کولر وزن خالص رده انرژی میزان صدلی کولر در هنگام کار

 3. در انتخاب نوع و قدرت یک کولر ابعاد اتاق شما بسیار مهم است. گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می کنید و بعد مجبور هستید که همیشه آن را در حالت کم قرار دهید و یا از شدت سرمایش اذیت شوید در آن هنگام شما پول خود را دور ریخته اید.

 4. کولر گازی بسته به انواع اب هوا به 3 نوع منطقه ای گرمسیری معتدل و سدسیر تقسیم می شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید. انتخاب صحیح تا 10 درصد در کاهش هزینه های برق مصرفی کولر تاثیر دارد.

 5. استفاده از مواد ضد زنگ در کولر های اسپلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه و تبادل سریع گرما و سرما می شود و در کاهش مصرف برق و راندمان نهیی تاثیر متقابل دارد.

 • اما همانطور که گفتیم مصرف برق کولر گازی ها زیاد است ولی می توان آنها را با استفاده از ترفند هایی به وسایل کم مصرف تبدیل کرد و از آن ها در گرمای تابستان لذت برد.

 • نصب اینورتر در کولر گازی پنجره ای باعث راندمان آنها می شود.

 • نصب کندانسور کولر های گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها خواهد شد.

 • در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

 • سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.

 • درز گیری مناسب اطراف کولر :قرار ندادن در معرض دتابش مستقیم خورشید سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور تاثیر به سزای در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.

 • در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند کاشتن یک اصله درخت در نزیکی کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمانها باعث زیبایی و علایق سرما و گرمای ساختمان نیز می شود.

 • برق مصرفی کولر های گازی همزمان با استفاده از لامپهای کم مصرف(بدلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپها) به میزان قابل توجهی کاهش می یابد

 • تمامی کولر های گازی دارای درجه انظیم دما (ترمستات) هستند. لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. می بایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.

 • استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق گاز/سماور/لامپ رشته ای و... باعث افزایش بار گرمایی محیط می شود که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف  بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد. بنا براین کارهایینظیر پخت  و پز اتو کشی و... را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.

 • در تابستان معمولا سه منبع عمده گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می شود گرمایی که از لامپ ها و لوازم خانگی انتشار می یابد و نور خورشید که از را پنجره ها به داخل می تابد. با استفاده از سایبان /پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن می توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس کرد. مدل های مختلفی از کولر گازی را می توانید در کشور پیدا کنید.

قیمت این اسپلیت ها و کولر های گازی بسته به نوع و کارایی بسیار متغییر است اما این تغییرات با توجه به نوع موتور و ضمانت هایی که دارد بین مبالغشان متغییر هستند.

مقاله کولر گازی

راهنمایی خرید کولر گازی و اسپلیت ها

برای محاسبه ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقاتی که بالای آنها پشت بام است.

بدلیل تابش خورشید بر سقف به ازاء هر متر مربع بین 600 تا 800 (BUT) در نظر گرفته میشود ( مثلا برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000 و برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 می تواند مناسب باشد) همچنین قبل از انتخاب هر یک از مدل مدل های کولرهایی گازی با اسپلیت های زیر آمپر برق مصرفی آن را با آمپر (A) کنتور ساختمان خود مقایسه فرمائید. مقاله کاهش مصرف برق در کولر گازی را در بخش  مقالات مهندسی مطالعه نمائید. در نظر گرفتن محلی برای تخلیه قطرات آب خروجی از اسپلیت ها ضروری است. در اسپلیت هایی که نصب آنها رایگان است هزینه های ایاب ذهاب و پایه و جوشکاری بعهده خریدار است.

توصیه هایی برای استفاده صحیح کولر گازی

بزرگترین عامل گرم شدن اتق ها معمولا افتاب است. این گرما به سرعت از راه  شیشه و پنجره ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتقا تحمیل می شود. با استفاده از موارد ذیل می توان مقدار گرمایش تحمیلی را کاهش داد.

استفاده از پرده یا کرکره داخلی استفاده از سایبان استفاده از شیشه های رفلکس عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی اطراف محل نصب کولر گازی دومین منبع بزرگ بار گرمایی اتاقها معمولا وسایل الکتریکی از قبیل رایانه ها مانیتورها دستگاههای کپی اغهای روشنایی و... می باشند که این نوع بار در ادارات محسوس است. یک راه کاهش از این بار خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است. راه دیگری این است که برای روشنایی به جای لامپههای شیشه ای از لامپ های فلورسنت که اتلاف گرمای کمتری دارند استفاده شود.بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد.

باز بودن پنجره باعث می گردد که بخش عمده ای از توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود که این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فروسدگی زود هنگام آن گردد. ضمن اینکه اتاق هم به نحوه مطلوب  خنک نمی شود اگر درهای داخلی هم باز باشند کولر گازی به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چندین فضا را خنک کند. سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می شود.

با در نظر گرفتن موارد فوق جهت محاسبه سریع و سرانگشتی سایز کولر گازی از لینک ذیل می توان استفاده کرد.

بی تی یو (BUT)

British Thermal Unit : واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر BUT میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از60 درجه فرنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

چرا کولر محیط را به اندازه کافی خنک نمی کند؟

اگر کولر تازه نصی شده و از سالم بودن آن مطمئن هستید.حتما انتخاب ظرفیت کولر ما با توجه به محیط درست نبوده است. اما اگر کولر قبلا محیط را به خوبی خنک میکرده و حالا به اندازه قبل خنک نمیکند.

به چند دلیل می باشد:

اول کثیف بودن واحد داخلی و یا واحد بیرونی

دوم داشتن نشتی و کم شدن گاز دستگاه

سوم ضعیف شدن کمپرسور و....

استفاده از سایبان موجب کاهش مصرف و افزایش ط.ل عمر دستگاه می شود.

مقاله کولر گازی

برچسب انرژی چیست؟

یکی از موارد که در سال های اخیر از طرف دولت و مسئولین مورد تاکید قرار گرفته است مشخص کردن ملاک هایی برای مصرف انرژی کلیه وسایل انرژی بر خانگی است که کارخانه های سازنده وسایل خانگی ملزم به رعایت آن هستند. حاصل این کار به منظور رعایت استانداردهای تعیین شده تهیه و تدوین برچسب انرژی و یا برچسب کارایی انرژی است.

برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کننده را با میزان کاریی هر یک از وسایل انرژی بر خانگی آشنا می کند. همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

برچسب انرژی دارای قسمت هایی مختلفی می باشد و هر قسمت نشان دهنده اطلاعاتی در خصوص دستگاه مربوطه است.

بخش های اولیه برچسب انرژی که در تمامی وسایل انرژی بر خانگی (که البته دارای برچسب انرژی می باشند) مشترک می باشد.

به ترتیب نمایانگر علامت تجاری شرکت سازنده نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می باشد. بخش چهارم برچسب مصرف انرژی که از اهمیت خاصی نیز برخورداراست بوسیله 7 حرف لاتین از A تا G در جه بندی شده است که هر یک از حروف معرف درجه ای از کارایی دستگاه می باشد. بنابراین هرچه رتبه دستگاه بیشتر باشد کارآیی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بشتر است.

مصرف کنندگان می توانند در هنگام خرید وسایل انرژی بر خانگی با توجه به رتبه دستگاه مورد نظر از میزان کارایی و بازدهی آن آگاهی یابند.ستون پنجم نمایانگر میزان مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد می باشد و سایر ستون ها بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هریک وسایل می باشد.

شرایط آسایش انسان

افراد مختلف با توجه به فیزیک بدنی /سنی/جنسیت/ناحیه جغرافیایی و شرایط روحی مختلف هر کدام در رطوبت و دمای خاصی احساس آسایش می نمایند. بنابراین ارائه شرایط مشخصی که بتواند در تمام افراد احساس یکسانی ایجاد کند غیر ممکن است.

همچنین تعبیر افراد از شرایط آسایش قابل تغییر است:

به عنوان مثال وقتی افراد از محیط بیرون وارد محیط با تهویه مطبوع می شوند می توانند تعبیر متفاوتی از شرایط محیطی داشته باشند تا زمانی که زمانی که به محیط داخل عادت کرده اند.

انواع کمپرسور و سیستمها در کولر گازی

1. پیستونی :

این کمپرسورها از ظرفیت 18000 تا 36000 بی تی یو تولید شده و بخاطر صدای زیاد و مصرف بالا عمدتا" دیگر تولید نشده و از رده خارج می باشند.

2. روتاری :

کمپرسورهای روتاری از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو تولید شده و کم مصرف بوده و در هنگام تعویض کمپرسور و خرید یک دستگاه جدید قیمت پایین تری دارند

3. اسکرول :

این کمپرسورها از ظرفیت 24000الی 96000 بی تی یو تولی شده و به دلیل صدای کم و قدرت بالا و مصرف پایین تر در مدل های 30000 و بالاتر کاربرد زیادی دارند که معروف ترین مارک ها کمپرسور اسکرال کوبلند و یا دایکین می باشند.

لازم به توضیح است کمپرسور اسکرال به دلیل قدرت بالا در فاصله لوله کشی بین پنل و کندانسور بیشترین میزان را می تواند پوشش دهد.

ویژگی ها و امکانات اصلی یک کولر گازی اسپلیت

1. سرمایش بی نظیر

2. رطوبت گیری

3. زیبا دکوداتیو

4. ریموت کنترل دستی یا دیواری

5. کم حجم

6. امکان کمک گرمایش

7. عدم انتقال آلودگی از بیرون به داخل

8.کارایی بالا

9. تنظیمات ساعت و تایمر

10.گردش خودکار هوا

11.توزیع یکسان سرمایش در کل فضا

12. مصرف متوسط و مفید

مناطق آب و هوایی در انتخاب کولرهای گازی

1. معتدل

2. سرد سیر

3. گرم و مرطوب (حاره ای یا تروپیکال)

در ایران کولر گازی برای مناطق معتدل یا گرم وارد یا تولید می شود که نوع معتدل T1 تا دمای 43 درجه و نوع حاره ای T3 تا دمای 52 درجه سانتی گراد قابلیت کاکرد دارد.

دستگاه می تواند در نوع حاره ای سرد گرم تولید شود.

البته کمپرسور های جدید حاره ای تا 60 درجه دمای بیرون نیز قابلیت کار دارند.

مقاله

مبرد های (گاز خنک کننده) اصلی در کولر گازی

1. فریون 22 (فرمول شیمیمایی و مخرب برای لایه ازون) و از ابتدای سال 2015 از چرخه تولید خارج شده است

2. فریون 410 (دوستدار محیط زیست و راندمان بالا ) بیشترین مصرف بخصوص در سیستم های اینورتر

3. فریون 407 ( دوستدار محیط زیست و راندمان بالا) با کاربرد متوسط و جایگزین خوبی برای گاز فریون 22

دو سیستم اصلی در کولر گازی و کمپرسور وجود دارد

1. کمپرسور معمولر یا دور ثابت

2. کمپرسور اینورتر یا دور متغییر (راندمان بالا) در کولر گازی دور ثابت همیشه کمپرسور با حداکثر توان کار کرده و هر بار که خام.ش و روشن گردد توان زیادی مصرف می کند. به اصطلاح آمپر می کشد اما در نوع اینورتر یا دور متغییر بسته به دما و رطوبت محیط و همچنین دمای تنظیم شده توسط کنترل دستی دور کمپرسور تغییر می کند و فقط یکبرا روشن و خاموش می شود در نتیجه چون با دور کم (توان کم) یا متوسط و یا دور بالا (توان حداکثر) کار گرده و اضافه خاموش روشن نمی شود.

0اتومات کردن و استارت اضافه) مصرف کمتر و صدای کمتری دارد و بین 40 الی 60 درصد مصرف کمتر هر چند که حدود 50 درصد قیمت بالاتری دارد که در دوره یکساله قابل برگشت است. اسپلیت های اینورتر که 50 تا 60 درصد کم مصرف تر هستند با برچسبب انرژی A و یا A+ عرضه می شوند.

( به یاد داشته باشید اگرر اسپلیتی با برچسب های مذکور در بازار مشاهده کردید دلیل بر اینورتر بودن آن نیست چون سیستم های معمولی هم می توانند با بر چسب انرژی A ساخته شوند البته در بعضی ظرفیت ها اما اسپلیت با سیستم اینورتر 40 تا 60 درصد کم مصرف تر از معادل خود در سیستم معمولی است)

نتیجه : تنها اسپلیت اینورتر است که راندمان بالا و مصرف کمی به معنای واقعی دارد.

رده انرژی و برچسب انرژی در کولر گازی

رده و دسته بندی انرژی ایران در دستگاههای برقی 7 دسته بوده (A الی G) که A کم مصرف ترین و پربازده ترین و G پرمصرف و کم بازده است. رده انرژی A و B بهترین حالت ممکن است و از ائاسط سال 2011 میلادی ورود دستگاه های با برچسب انرژی آ و ب مجاز بوده اما لازم است بدانید به اطلاعات فنی موجود در کاتولوگها مراجعه کنید.

سه عامل اصلی زیر را بسنجید و مقایسه نمایید:

البته دستگاه های با رتبه بالاتر مانند A+ و A++ نیز تولید می شود و در آینده نیز استانداد های انرژی بهبود بیشتری خواهد یافت.

1. وات مصرفی دستگاه که باید کمتر باشد و همچنین ظرفیت خالص بالاتر از ظرفیت اسمی

2.آمپر مصرفی که باید کمتر بوده که در برخی کاتولوگ ها فقط وات مصرفی دیده می شود که آن عدد (وات مصرفی) را تقسیم بر 220 نمایید تا آمپر مصرفی دستگاه مشخص شود.

3. نرخ بازدهی انرژی (EER) : که این فاکتور  اصلی در برچسب انرژی بوده و هرچی عدد بالاتری باشد نشان بهتر بودن است که از تقسیم وات ظرفیت بر وات مصرفی حاصل شده و بین 2.20 تا 3.20 و بالاتر می باشد برای مثال برچسب A نرخ بازده انرژی آن 3.20 و بالاتر باید باشد و چسب B عدد نرخ بازده انرژی آن بین 3.00 تا3.20 باید باشد ... در واقع مهم میزان بالای این عدد مهم است نه وات یا آمپر فقط

توصیه های بهینه سازی مصرف انرژی در تاسیسات حرارتی و آبگرم مصرفی

الف- بازرسی تاسیسات حرارتی :

1- در زمانی که دمای هوا متعادل است سیستم بخار (گرمایس) را خاموش کنید.

2-عایقکاری لوله ها را کنترل و نواقص موجود را برطرف کنید

3-تله های بخار را کنترل و قطعات معیوب را تویض یا تعمیر کنید

4-تله های بخار را همیشه تحت نظر داشته باشید

5-اتلافات سیستم توزیع بخار را کاهش دهید

6-شیرها و اتصالات را از جهت اتلاف حرارتی بازبینی کنید

7-از لوله های بخار به اندازه مناسب استفاده کنید و سیستم تعذیه بخار را کنترل نمایید

8-کارای انتقالی حرارت در محل های مصرف را بهبود بخشید

9-از انرژی حرارتی بخار برای تولید آبگرم مصرفی و گرمایش با آبگرم استفاده کنید

10-از بخار برای فرایندهای با فشار کم استفاده کنید

11-با نگهداری و مراقبت از کارکرد مناسب وسایل و تجهیزات مطمئن شوید

12-از برج های تقطیر در شرایط نزدیک به سرریزی استفاده کنید

13-خطوط لوله کشی بخار تقطیر شده را عایقق کاری کنید

14-رسوب زدایی لوله های آب را مرتب انجام دهید

15-از عایق کاری مناسب در کوره ها دیگ ها کانال ها لوله های حامل سیال گرم استفاده کنید

16- در دیگ ها و کوره ها از مشعل های کادآ استفاده کنید

17 در کوره ها هوای احتراق اولیه و ثانویه را کنترل کنید و آنرا با اندازه واقعی تنظیم نمایید

18-درجه حرارت آب گرم مصرفی را کاهش دهید

19- تجهیزات فرایند تامین گرمایش را در زمانی که استفاده نمی کنید خاموش کنید

ب- بازرسی تاسیسات:

1-سیستم تهویه مطبوع را در ساعات بدون نیاز خاموش کنید

2-هوای دمیده شده را کنترل کنید و کاهش  دهید

3-چگالنده سیستم تبرید را مرتب تمیز کنید 

4-دریچه های هواساز میزان گرد و غباز و کویل ها و فیلترها را بازرسی کنید تا مقاومت هوا کاهش یابد

5-از ورود هوای خیلی مرطوب به سیستم تهویه مطبوع خودداری کنید

6-فقط در مکان های مورد نیاز واقعی/از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید

7-برج خنک کن را زمانی  که نیاز نیست خاموش کنید

8- در سیستم های با درجه حرارت پایین برای عایقکاری از ضخامت اقتصادی مناسب استفاده کنید

آیا می توانید روش بهینه ای پیشنهاد دهید که علاوه بو کاهش هزینه های برق مصرفی از گرمای تابستان نیز در امان بود؟

اصولا طراحی سیستم های سرمایش برای هر منطقه تابع شرایط فنی و اقتصادی است و در این دسته بندی کولر های گازی در مناطق گرمسیر و مرطوب شدید کاربرد دارند که وزارت نیرو نیز برق مصرفی این مناطق را برای رفاه حال مشترکین به صورت مخفف محاسبه می کند.

بدهیی است برای مناطق دیگر کشور باید از سیستم های متناسب با شرایط جغرافیای و اقلیمی و با توجه به هزینه های برق مصرفی استفاده کرد و استفاده از کولر های گازی در مناطقی که دارای تعرفه مخفف گرمسیری نیستند به نوعی قبول هزینه های بیشتر برق مصرفی است.

مقاله کولر گازی

اطلاعات در مورد کولر های گازی

کولرهای گازی بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی دهند و در مناطق مرطوب کارایی زیادی دارند. تا 10 سال پیش کولرهای گازی تنها در شهرهای جنوبی کشور استفاده می شد اما چند سالی است که استفاده از آنها تقریبا در همه جا رایج شده است.

کولرهای گازی هوای درون خانه را به درون می کشند و خنک می کنند.

بنابراین احتمال ورود آلودگی از بیرون خانه به درون خانه بسیار کمتر است اما مشکل اصلی این کولرها مصرف بالای انرژی است که البته با نصب و نگهداری مناسب و با رعایت تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد نظر می توان این مشکل را نیز به حداقل رساند.

کولر های گازی به لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربردشان به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:

پنجره ای و اسپلیت برق مصرفی کولرهای پنجره ای 5/2 برابر اسپلیت است و اگر چه انواع اسپلیت از انواع پنجره ای گران ترند ولی این گرانی در طول چند سال و با توجه به قبض برقی که پرداخت می کنید جبران خواهد شد.

لوله کشی کولر گازی به چه صورت می باشد

عملیات لوله کشی

1- خشک بودن داخل لوله ها: آب نباید وارد لوله ها شود زیرا موقع نصب دستگاه موجب صدمه دیدن کمپرسور و تجهیزات حساس سیستم میشود

2- تمیز بودن داخل لوله ها: گردو غبار و ذرات نباید وارد لوله ها مبرد شوند زیرا موجب گرفتگی سیستم شده و به مرور زمان موجب بروز مشکلات زیادی می شود

3-تمیز بودن و هموار بودن کارگاه در هنگام آماده نمودن لوله

4- لوله ها را در کف زمین قرار ندهید و برای آن جای مشخصی که از سطح زمین فاصله داشته باشد در نظر بگیرید

آماده سازی و نصب لوله ها

(لوله کشی ارتباطی آن طبق دستگاه ها ی مورد نظر شما گذاشته میشود)

1- ابتدا فاصله بین یونیت خارجی و داخلی را به دقت اندازه گیری کنید میتوانید اول روی دیوار ها را با استفاده ازمداد و خطکش خط کشی کرده و سپس با قرار دادن متر روی خطوط کشیده شده که مشخصی کننده محل عبور لوله ها می باشد فاصله ها را اندازه گیری کنید

2-در هنگان باز کردن لوله ها از پلمپ خود و برش آنها دوباره سر لوله ها را با چسب بپوشانید

3-از لوله بر دیسکی جهت برش لوله ها استفاده کنید

4-در هنگام برش لوله به هیچ عنوان از روغن استفاده نکنید

5-جهت پرهیز از نفوذ پلیسه و براده در زمان برش و پلیسه گیری لوله به سمت پایین باشد

6-سر کلیه لوله ها را بر چسب زده و عایق آن را رد کنید

7-سپس لوله ها را به کابل متصل کرده و با نوار پرایمر بپوشانید

نمونه لوله آماده شده

مقاله کولر گازی

در هنگام لوله کشی در ارتفاع باید به ازای هر 6 متر از Oil Terap استفاده شود

جهت عبور دادن لوله ها باید بر روی دیوار و سقف سوراخی به اندازه این مجموعه تعبیه شود و قبل از اینکه این مجموعه از داخل سوراخ عبور کند یک لوله پلاستیکی مناسب داخل سوراخ قرار گرفته تا حفاظت بهتری برای لوله ها و کابل ارتباطی ایجاد شده باشد تا زخمی نشوند

-لوله ها باید به آرامی خم شوند تا دو پهن نشده برای این منظور از لوله خم کن ها ی فولادی یا فنری استفاده می کنیم و به آرامی لوله ها را خم میکنیم

-سعی کنید مسیر پر پیچ خم برای لوله انتخاب نکنید

-لوله ها را بایست جدا از هم عایق کرد

-بهتر است به هیچ عنوان نگذاریم داخل لوله آب برود در غیر اینصورت موقع نصب دستگاه بروی لوله چون معمولا شخص خود لوله کش وجود ندارد و یک نصاب دیگری کار میکند مشکلات زیر را برای دستگاه به وجود می آید.

1-فشار سیستم بالا میرود

2- جریان مصرفی بالا میرود

3- ظرفیت سیستم کم میشود

4- رطوبت و آب در سیستم در قسمت لوله مویی باعث یخ زدگی میشود و مسیر مبرد را مسدود می کند

5- در فلزات ایجاد خورندگی میکند

6- با روغن ترکیب شده و باعث تولید اسید و لجن می کند

(از طول لوله کشی بیش از اندازه استاندارد جلوگیری کنید)

لوله کشی بیش از اندازه استانار علی رقم اینکه ظرفیت دستگاه را کاهش می دهد باعث کم شدن سطح روغن در کمپرسور و در نهایت خرابی کمپرسور میشود

به عملیات لوله کشی درین توجه فرمایید در صورت امکان مسیر لوله ها باید بدون زانو باشد در صورت صحیح نبودن شیب لوله درین آبهای تقطیر شده جریان پیدا نخواهد کرد

در صورتی که لوله درین بصورت افقی نصب شود شیب آن نباید کمتر از یک درصد باشد تا آب درین بصورت مناسب جریان یابد.

در صورتی که لوله درین سیفون ره داخل فاضلاب آب راه یابد بوی بد فاضلاب به داخل نشت کرده لذا حتما انتهای لوله درین را به سیفون مجهز کنید.

تست فشار و شستشوی لوله

جهت تست فشار سرو ته کلیه خطوط با با جوشکاری کور کرده و انتهای یک از لوله ها والف جوش داده شود و شلنگ گیج مانیقولد (گیج دو قلو ) را به آن وصل کنید و شلنگ دیگر را به کپسول ازت وصل کنید سپس شیر کپسول را به آهستگی باز کرده و فشار را به آرامی تا حدود 150 پی اس آی بالا ببرید سپس نقاط لازم را با کف صابون تست نشت یابی کنید سپس به مدت 48 ساعت بعد عقربه گیج خود را چک کنید.

(هیچگاه از کپسول اکسیژن برای تست فشار استفاده نکنید)

در هنگام جوشکاری لوله ها سعی کنید از داخل لوله گاز ازت با فشار خیلی ضعیف عبور کند تا از اکسید شدن داخل لوله جلوگیری کند

و در انتها لوله ها با گاز ازت شستشو دهید هنگام شستشو دادن لوله ها حتما آن را فلش کنید.

چگونه کولر گازی را روی گرما و سرما تنظیم کنیم(همه ی کولر گازی ها)

1-کولر گازی باید خاموش باشد

2-اول باید کنترل را تنظیم کنید

پس کنترل را از جلوی کولر گازی دور کنید و با دستتان را جلوی چشمی کنترل بگیرید به طوری که کنترل را روشن میکنید دستگاه یا همان پنل روشن نشود

3-روی کنترل دکمه menu دارد ولی در بعضی از کنترل ها دکمه menu نداره مشکلی نیست با فشار دادن دکمه ها متوجه تغییر در صفحه نمایش کنترل میشود که

نمادهای مثل گوله برف /خورشید /قطره آب  نمایش داده میشود ویا فلش کوچکی در صفحه نمایشگر کنترل با زدن دکمه menu و با هر دکمه دیگر شروع به تغییر کردن می کند.

روی گزینه های AUTO/COOL/DRY/HEAT/FAN میرود با گذاشتن روی گزینه HATE به معنای گرما و یا نماد خورشید اسپلیت شما بروی گرما تنظیم میشود و بعد از تنظیم حالا باید گرمای مورد نظر خود را تنظیم کنید که با کلمه TEMP که بصورت فلشی بالا و پایین دارد میبایست درجه را بالا برد. دمای 30 درجه و یا 28 گرمای مطبوعی به شما می دهد و اجازه می دهد موتور استراحت بیشتری بکند و مصرف برق پایی بیاید اگر احساس گرمای زیاد کردید درجه را پایین تر بیارید مثلا روی 27 یا 26 و اگر احساس سرما کردید در بعضی از اسپلیت ها تا 33 درجه میتوانید بالا ببرید

4-بعد از تنظیم کنترل میبایست کنترل تنظیم شده را خاموش کرده و پس از خاموش کردن حالا میتوانید کنترل را جلوی دستگاه اسپلیت گرفته و اسپلیت خود را روشن کنید.

*** نکته قابل توجه اینکه اسپلیت همان لحظه شروع به زدن باد نمی کند و اول موتور بیرونی روشن میشود و لوله ها را داغ می کند و بعد پنل داخلی شروع به وزیدن باد گرم می کند زمان تغریبی تا وزیدن باد گرم حدود 5 الی 10 دقیقه میباشد***

مقاله کولر گازی

نحوه جمع کردن گاز کولر گازی یا اسپلیت

1- ابتدا کولر گازی را روی حالت سرما روشن می کنیم

2- سپس در قسمت بیرونی کندانسور (موتور بیرونی) دو لوله موجود میباشد که لوله ضخیم تر (لوله بزرگتر) لوله برگشت و لوله نازکتر (لوله کوچکتر) لوله رفت می باشد که میبایست ابتدا لوله رفت را با آچار آلن محکم ببندیم

3- حدودا 1 دیقه طول میکشد (البته زمان بستگی به متراژ لوله میباشد) که گاز کاملا از لوله ها و پنل داخلی از طریق لوله برگشت که باز میباشد به داخل موتور برود.

4-پس از سپری شدن زمان حدود یک دقیقه متوجه تغییر صدای کمپرسور (موتور) می شویم که بقول معروف در حال زور زدن میباشد که گاز کولر را در خود جمع کند در این هنگام باید لوله برگشت(لوله ضخیم تر ) را با آچار آلن محکم ببندیم

5-و در آخر پس از بستن شیر برگشت سریعا باید کولر گازی یا همان اسپلیت را خاموش کنیم

اکنون گاز کولر کاملا جمع شده و میتوانید لوله ها را از یونیت خارجی (کندانسور) و پنل داخلی جدا کنید.

آموزش نصب کولر گازی

چگونه کولر گازی و یا اسپیلت را نصب کنیم

1 - ابتدا برای نصب پنل داخلی باید یک جای مناسب انتخاب شود.

جاهای مناسب و پیشنهادی ما به شما

الف - جای باشد که دکوراسیون و زیبایی منزل را بهم نزند

ب - ترجیحا پنل روی دیواری که نصب میشود وسط دیوار قرار داشته باشد که بتواند باد را بطور مساوی پخش کند و به زیبایی دکوراسیون منزل لطمه نزند

پ - پنل جایی نصب شود که با همان لوله استانداردی که دارد نصب شود مگر اینکه جای نصب یونیت خارجی ( کندانسور ) نسبت به پنل داخلی دور باشد که به اجبار باید به آن لوله اضافه کرد

ت - قبل از نصب پنل میبایست به فکر تخلیه آب کولر گازی باشید جای مناسب باشد مثلا : دیواری باشد که پشت آن حمام و یا دستشویی باشد که با سوراخ کردن دیوار شلنگ آب را به سمت سرویس ها هدایت کنید و یا یک دیوار مناسب تر و در آخر اگر راهی برای تخلیه آب پیدا نکردید مجبور هستید که شلنگ آب را آویزان کنید تا در یک بطری زیر کولر قرار دهید

ج - سعی کنید جایی پنل را نصب کنید که باد به همه جاهای مورد نظر شما به وزد.

2 - پس از انتخاب محل نصب باید پلیت ( ورق آهنی ) آن را با پیچ و رولپلاک *** ((( حتما باید تراز داشته باشید ))) *** بصورت تراز محکم نصب کنید.

3- نصب یونیت خارجی ( کندانسور ) محل نصب یونیت خارجی نیز بسیار مهم میباشد که میبیست موارد زیر را در نظر بگیرید :

الف - باید جلوی فن کولر گازی باز باشد که گرمای موتور که فن به بیرون هدایت میکند مانعی جلوش نباشه که برگرده به موتور در صورت بودن مانع جلوی کندانسور موتور همیشه داغ میمونه و بعد از مدتی موتور کولر میسوزه

ب - کندانسور چه روی زمین ( پایه زمینی ) چه روی دیوار ( پایه دیواری ) باید تراز نصب شود و شیب نداشته باشد

پ - کندانسور در جایی که بسته هست و رفت و آمد باد و خروج گرما وجود ندارد نباید نصب شود

ت - کندانسور طوری نصب شود که جا برای آچار کشی کردن و در آینده دسترسی به شارژ کردن و باز کردن درب بالای کندانسور برای تعمیرات احتمالی داشته باشید.

حالا میریم برای وصل کردن لوله ها و کابل های برق و فرمان 

4 - کابل برق اصلی کولر گازی یک کابل دو رشته میباشد که معمولا قهوه ای ( فاز ) و رنگ آبی ( نول ) میباشد که اکثرا کولرگازی های 9 هزار 12 هزار 18 هزار و در بعضی از کولر گازی ها تا 24 هزار برق اصلی از پشت پنل تغزیه میشود. که میبایست به آت ها برق برسانیم و در دستگاهای 24 هزار به بالا باید به کندانسور برق رساند که در قسمت جعبه سیم های کندانسور از سمت چپ L فاز میباشد و N نول میباشد که باید به آنها برق اصلی را وصل کرد

5 - کابلهای فرمان اکثرا سمت پنل در کارخانه از قبل وصل شده و میبایست سمت کندانسور را با آنچه که در جعبه تقسیم کندانسور نوشته شده وصل کرد مثال اگر روی کابل نوشته شد 1 آن را در جعبه تقسیم کندانسور به قسمتی که نوشته شده 1 وصل میکنیم و اگر دارای حروف انگلیسی باشه به همین ترتیب مثلا B به B و A1 به A1 

و اگر کابل ها در قسمت پنل از قبل وصل نباشد و یا حتی کابل فابریک نباشد که روی آن اعداد و یا حروف انگلیسی نوشته شده باشد باید کابل های سمت پنل و کندانسور یک شکل وصل شود مثلا در جعبه تقسیم پنل و جعبه تقسیم کندانسور اگر رنگ قرمز در پنل اولی سمت راست وصل شده در کندانسور نیز میبایست رنگ قرمز از سمت راست وصل شود.

6 - نصب لوله ها کولر گازی کاملا مشخص است که چگونه باید آنها را نصب کرد فقط باید موارد زیر را حتما در نظر بگیرید :

الف - برای وصل کردن لوله ها نیازی به نوار تفلون و یا هیچ چیز دیگری نــــدارید.

ب - حتما باید آچار کشی کنید که مهره های لوله محکم باشد که بعدا دچار نشت گاز نشود

پ - تاکید ما بر این است که حتما برای ایجاد خلع در لوله ها و پنل از وکیوم استفاده کنید ( آموزش استفاده از وکیوم ) و بعد از وکیوم کردن شیر های گاز که قسمتی هستن که با آچار آلن باز میشوند ابتدا کاملا لوله رفت ( لوله نازکتر ) و سپس کاملا لوله برگشت ( لوله ضخیم تر را باز کنید )

و اگر دستگاه وکیوم ندارید باید لوله ها را هوا گیری کنید به اینصورت که باید مهره لوله برگشت ( لوله ضخیم تر ) را در قسمت کندانسور کمی شل کنید که از آن هوا بتواند خارج شود ( سه مهره دیگر لوله ها باید محکم سفت باشد ) سپس شیر رفت ( لوله نازکتر ) را دو ، سه دور با آچار آلن باز کنید می بینید که از لوله برگشت هوا در حال خارج شدن است 10 ثانیه صبر میکنید هوا خارج شود و بعد مهره لوله برگشت را که شل کرده بودید محکم سفت میکنید و بعد شیر رفت را با آچار آلن که دو ، سه دور باز کرده بودید کاملا باز می کنید و در آخر شیر لوله برگش را کامل با آچار آلن باز می کنید.

اکنون کولر گازی و یا همان اسپیلت شما نصب شده و آماده روشن شدن میباشد اگر تمامی مراحل را با دقت انجام داده اید و از نصب خود مطمئن هستید کلید مینیاتور برق را که در هنگام نصب خاموش کرده بودید روشن کنید و کولر گازی را روشن کنید و از هوای مطبوع آن و نصــــــب خود لــــــــــــــــــــــــذت ببرید

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان