محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

هر آنچه در مورد تلویزیون های هوشمند Smart TV باید بدانید

هر آنچه در مورد تلویزیون های هوشمند Smart TV باید بدانید

پس از محبوبیت تلفن های هوشمند و فروش بالای آنها مفهوم بکار رفته در این تلفن ها وارد تلویزیون ها نیز شد.تلویزیون های هوشمند مانند تلفن های هوشمند امکان اتصال به اینترنت و استفاده از سرویس های انلاین ویدئوی و شبکه های اجتماعی و غیره را دارند. SMART TV  قادرند با کامپیوتر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را دریافت و یا ارسال کنند. در ادامه توضیحات کامل در مورد این تلویزیون ها که روز به روز به تعداد و تنوع آنها افزوده می شود مشاهده خواهید کرد.

اصطلاح Smart TV یا تلویزیون هوشمند اولین بار توسط سامسونگ معرفی شد پس از آن ال جی و فیلیپس نیز آن را توسعه دادند. در حال حاظر اکثر تولید کننده های تلویزیون Smart TV تولید می کنند ولی برخی نام های متفاوتی برای تلویزیون های هوشمند خود گذاشته اند. بعنوان مثال سونی تلویزیون های هوشمند خود را Internet TV نام گذاری کرده است. به هر حال منظور ما از تلویزیون هوشمند (Smart TV) تلویزیونی است که قادر است به اینترنت متصل شود و سرویس های اینترنتی را در اختیار کاربر قرار دهد.

تلویزیون هوشمند Smart TV چیست؟

تلویزیون هوشمند مانند تلفن هوشمند عمل می کند. این تلویزیون های قادرند سرویس های مختلف اینترنتی را از طریق تلویزیون به کاربر ارائه دهند. یعنی تلویزیون هوشمند معادل یک تلویزیون معمولی با یک کامپیوتر داخلی است که سرویس های متنوعی را به کاربر می دهد. کاربر می تواند در تلویزیون هوشمندخود نرم افزار نصب کند ویدئو و تصاویر آنلاین را مشاهده کند صفحات وب را مرور کند بازی اجرا کند و از همه مهمتر به کانال های اینترنتی IPTV متصل شود.

چرا به تلویزیون هوشمند نیاز داریم؟

تلویزیون های هوشمند نسبت به تلویزیون های معمولی امکانات بسیار وسیع تری دارند با تلویزیون های هوشمند می توانید تصاویر در حال پخش را ضبط با قابلیت Time Shifing نگران از دست دادن تصاویر زنده نباشید و می توانید از تلویزیون اینترنتی IPTV استفاده کنید. در واقع تلویزیون های هوشمند نحوه استفاده از تلویزیون را تغییر داده اند و کاربر بسیاری از اموری که در کامپیوتر خود انجام می دهد را می تواند در صفحه نمایش بزرگتر و با کیفیت تر HD TV انجام دهد. تلویزیون های هوشمند به راحتی به شبکه هی اجتماعی و سرویس های اشتراک گذاری ویدئو متصل می شوند.

چطور تلویزیون هوشمند به اینترنت متصل می شود؟

تمام تلویزیون های هوشمند دارای پورت شبکه Ethernet هستند و از طریق کابل شبکه قادرند به اینترنت متصل شوند. علاوه بر این برخی از تلویزیون های هوشمند قادرند به شبکه های بی سیم نیز متصل شوند. در واقع اتصل تلویزیون های هوشمند مشابه اتصال نوت برک به اینترنت است.

برخی از تلویزیون های هوشمند  امکان اتصال به شبکه بی سیم را بصورت داخلی ندارند ولی وی توان با خرید یک سخت افزار اضافی که حدود 100 دلار قیمت دارد به شبکه بی سیم متصل شد. به هر حال روش پیشنهادی ما اتصال از طریق پورت Ethernet و کابل شبکه است چون ارتباط شبکه پایدار تر خواهد بود.

با تلویزیون های هوشمند چه کارهای می توان انجام داد؟

تلویزیون های هوشمند مشابه کامپیوترها عمل می کنند و بسیاری از سرویس های یک کامپیوتر را به کاربر ارائه می دهند. با تلویزیون هوشمند می توانید ویدئوها رل در وب سایت های به اشتراک گذاری مانند Youtube مشاهده کنید صفحات وب را باز کنید ایمیل های خود را چک کنید به شبکه های اجتماعی متصل شوید و از دیگر سرویس های اینترنتی استفاده کنید. علاوه بر این موارد تلویزیون های هوشمند قادرند اسناد Word ویا صفحه های گسترده Excel را ایجاد کرده و یا نمایش دهند.

باز های ساخته شده برای تلویزیون های هوشمند نیز رو به افزایش هستند. بعنوان مثال پاناسونیک قرارداد های مختلفی را با تولید کننده های مطرح بازی مانند Gameloft عقد کرده است تا باز های خود را برای تلویزیون های هوشمند این شرکت تولید کنند.

تلویزیون های هوشمند امکان اتصال وب کم و اجرای نرم افزار Skype را دارند. کاربر می تواند با اتصال وب کم به Smart TV امکان مکالمه ویدئو را مهیا کند. به این ترتیب کل خانواده می توانند در مقابل تلویزیون با دوستان و آشنایان خود در هر کجای دنیا مکالمه ویدئوی داشته باشند.

با تلویزیون های هوشمند می توان را رادیوهای اینترنتی دسترسی داشت و یا گزارش و پیش بینی آب هوا را بصورت زنده مشاهده کرد.

مقاله تلویزیون

نرم افزار (App) ها در تلویزیون هوشمند چطور کار می کنند؟

رابط کابری تمام تلویزیون های هوشمند دارای صفحه اصلی است که در آن صفحه می توان به امکانات مختلف تلویزیون دسترسی داشت. در صفحه اصلی Smart TV ها لینک به فروشگاه نرم افزار ها وجود دارد در حال حاظر اکثر نرم افزار های تلویزیون های هوشمند بصورت مجانی در اختیار کاربر قرار داده می شوند ولی تولید کنندگان تلویزیون  هوشمند امیدوارند با محبوبیت این نوع از تلویزیون ها از فروش نرم افزار نیز درامد کسب کنند.

آیا نرم افزار های Smart TV در تلویزیون برند های دیگر نیز اجرا می شوند؟

متاسفانه تمام تلویزیون های هوشمند سیستم عامل خاص خود را دارند و در واقع نرم افزارهای هر کدام تنها در خود آن تلویزیون قابل اجراست. البته خوشبختانه Smart TV ها نرم افزار خاصی دارند که برروی ابزارهای اندرویدی و یا IOS نصب می شوند و کنترل تلویزیون از طریق تلفن هوشمند و یا تبلت امکان پذیر می شود.

آیا می توانید تلویزیون معمولی HD TV را به Smart TV تبدیل کرد؟

اگر قبلا تلویزیون HDTV خریداری کرده اید هنوز راهی برای تبدیل آن به Smart TV وجود دارد. در حال حاظر کمپانی های مختلفی انواع گوناگونی از Settop BOX ها را تولید کرده اند که امکانات مشابه تلویزیون های هوشمند را به تلویزیون معمولی اضافه کنند. google tv  ویا Apple TV از معروفترین آنها هستند Google TV و Apple TV در بازار کشور وجود ندارند اما در بازار کشور HD Playerهای مختلفی وجود دارند که بسیاری از امکانات Smart TV ها را به کاربر ارائه می دهند معروفترین آنها ساخت Asus/ western Digital/Seegate هستند که همگی در بازار کشور و با قیمت حدود 120 تا 200 هزار تومان به فروش می رسند.

چطور می توان تلویزیون هوشمند را کنترل کرد؟

ببهترین را برای کنترل تلویزیون هتی هوشمند استفاده از تلفن هوشمند است . تلفن های هوشمند به راحتی و با نصب نرم افزار مربوطه به Smart TV متصل می شوند و آن را کنترل می کنند. علاوه بر این تولید کننده های مختلف راه حل های متفاوتی را برای تلویزیون ارائه کرده اند بعنوان مثال سامسونگ و Vizio ریموت کنترل مشابه تلفن هوشمند به همراه برخی از Smart TV خود ارائه می دهند و یا از روش مشابه کنترلر Wii استفاده می کند.

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان