محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

معرفی بهترین سیستم عامل های تلویزیون موجود در بازار

معرفی بهترین سیستم عامل های تلویزیون موجود در بازار

تلویزیون های هوشمند از سال 2013 به بعد راه خود را به خوبی پیدا کردند: تا پیش از آن تنها شاهد تلویزیون هایی بودیم که با اتصال USB Flash ها و یا ارتباط بلوتوث با تجهیزاتی مانند گوشی های موبایل نام هوشمند را به خود گرفته بودند. اما این وضعیت به مرور تغییر کرده و سخت افزار همگام با نرم افزار بهبود یافت. هم اینک شاهد تلویزیون های در بازار هستیم که فرق چندانی با یک کامپیوتر متوسط ندارند امروزه در هنگامخرید یک تلویزیون هوشمند نخستین مسئله ای که به ذهن کاربران ورود می کند سیستم عامل است. سیستم عامل های تلویزیونی امروزه حرف اول را در کارایی یک تلویزیون هوشمند خواهند زد. در گذشته برند ها از سیستم عامل های اختصاصی خود بهره می گرفتند که عمدتا نیز توسط همین شرکت ها طراحی می شد. این سیستم عامل ها بر پایه (کدهای لینوکس) نوشته می شدند که این عادت بعد ها نیز در سیستم عامل های امروز تکرار گشت. به طور حتم برای خرید یک تلویزیون هوشمند نیازمند بررسی دقیق و کامل سیستم عامل آن بوده و ما نیز این مطلب را برای کمک هرچه بیشتر به شما عزیزان آماده کر ده ایم . این مطلب به طور اختصاصی و طی بررسی های به عمل آمده از آخرین os های موجود در بازار تهیه شده است. این شما و این هم برترین سیستم عامل های تلویزیون به انتخاب فروشگاه کالای بانه

samsung TIZEN (تایزن)

نخستین سیستم عامل سامسونگ را با نام Smart Hub می شناختیم که محیطی هوشمند از اپلیکشن ها اتصالات ذخیره سازهای جانبی و ارتباط های بدون سیم با گوشی وتبلت های هوشمند را محیا می کرد. سامسونگ از همان ابتدا سرورهای اختصاصی خود را ایجاد کرده و با این کار ضمن افزایش سرعت موجب بالا رفتن امنیت شد. این شرکت کره ای در سال 2015 و همزمان با معرفی سری جدید تلویزیون های کوانتومی (SUHD) سیستم عامل اختصاصی خود با نام TIZEN را معرفی کرد. تایزن سیستم عاملی است که مانند اندروید می تواند بر روی گجت / موبایل / تبلت و تلویزیون های هوشمند نصب گردد. اما ظاهرا موفق ترین بخش آن همانا استفاده بر روی تلویزیون بوده است. سامسونگ به دنبال سیستم عاملی بود که استفاده از سخت افزار را به حداقل برساند و دارای کارایی بالا در زمینه Multitasking باشد چرا که این سیستم عامل می بایست در حین اجرای تلویزیون اجرا شده و همچنین علاوه بر سیستم عامل کاربردهای دیگری را پردازش نماید. در نتیجه سیستم عامل تایزن برای تلویزیون های این شرکت در نظر گرفته شد. این سیستم عامل هم اینک توسط پردازنده های 4 و 8 هسته ای سامسونگ هندل می گردد.

مقاله تلویزیون

در تایزن آیکون ها جای خود را به یک نوار داده اند که در پایین تلویزیون قرار می گیرد. با فشردن کلید Hom یک نوار کلی در پایین تلویزیون ایجاد می گرددکه بخش منابع ورودی (Source) تنظیمات و بخش هوشمند قرار دارند. همچنین در انتهای این نوار نیز آیکون مرورگر (Broeser) تعبیه شده است . سامسونگ در تایزن اتصالات وروردی را برای تجهیزات ذخیره سازی بهبود بخشیده است و این سیستم عامل می تواند تا چند ذخیره ساز مانند فلش درایو و یا هارد استرنال را همزمان شناسایی و پیکربندی نماید . در صورت اتصال ذخیره سازها یک بخش نیز برای آنها در نظر گرفته می شود . این سیستم عامل از شبکه های پخش آنلاین مانند NETFLIX با دقت 4K پشتیبانی کرده و از کدک های HEVC نیز پشتیبانی می کند. سامسونگ همچنین بخش هایی را به تایزن افزوده است که نرم افزارهای پیشنهادی پر استفاده ترین ها در کشور مورد استفاده برترین ها و... را به کاربران پیشنهاد می دهد. این سیستم عامل قابلیت اتصال ماوس و کیبورد را نیز داراست.

مقاله تلویزیون

یکی از مهمترین ویژگی های آن را می توان در اتصال به سامانه هوشمند منازل (Smart Home) دانست. سامسونگ در سالهای اخیر با همکاری تولید کنندگان سخت افزارهای هوشمند سازی منازل این امکان را به تلویزیون های خود آورده است که کاربران از طریق سیستم عامل تایزن قادر به مدیریت و کنترل آنها شوند. از کنترل چراغ های منازل گرفته تا درب پارکینگ و سامانه های تهویه منزل و ... را می توان در این بخش مدیریت نمود. سامسونگ در سیستم عامل تایزن بخش های گسترده را با هدف همگام سازی با گوشی های موبایل /تبلت/گجت/نوت بوک و... ایجاد کرده است . نخست می توان به بلوتوث اشاره کرد به وسیله بلوتوث می توان گزینه ای را فعال کرد که پس از اتصال به گوشی های موبایل و تمامی ادوات مجهز به بلوتوث صدای آنها از بلندگوهای تلویزیون خارج شده و یا حتی ۀن را از طریق کنترل تلویزیون کنترل نمود. در عین حال نیز می توان صفحه نمایش را خاموش کرد. سامسونگ چند نرم افزار اختصاصی (اپلیکیشن) را برای تبلت و گوشی های موبایل های اندروید و ios تهیه کرده است که اتصال آنها به تلویزیون را ساده می کند. همچنین می توان محتوای پخش شده از تلویزیون را بر روی گوشی های هوشمند و یا بلعکس مشاهده کرد.

مقاله تلویزیون

نقات قوت و برجسته

طراحی  وتوسعه

سامانه های ارتباط با تجهیزات جانبی مانند گوشی های موبایل که در تایزن بی نظیر است. کنترل Smart Home امنیت بالا با پروتکل GAYA قابلیت Multitasking بالا دسته بندی با کیفیت اپلیکیشن ها و پیشنهاد هوشمند توسعه آسان و مداوم سازگاری با نسخه های پیشین در تلویزیون ها

سامسونگ الکترونیک کره جنوبی

LG WEBOS (وب او اس)

دومین شرکت کره ای که نام آن در لیست برترین سیستم عامل های تلویزیونی قرار دارد ال جی (LG) است. ال جی پس از خریداری WEBOS از HP توسعه آن را آغاز کرده و در نهایت در سال 2015 شاهد ورود اولین تلویزیون های بودیم که از این سیستم عامل بهره می بردند. این سیستم عامل در برخی از تولیدات HP مانند Palm Pixi نیز مورد استفاده قرار گرفته بود و LG وب او اس را علاوه بر تلویزیون در تبلت و چند نمونه از گوشی های هوشمند نیز به کار گرفت . هم اکنون آخرین نسخه این سیستم عامل تلویزیونی با نام WEBOS 3.5 به تازگی معرفی شده است. WEBOS نیز دارای نوار وظیفه است که کارایی آن را افزایش می دهد. این سیستم عامل نیز قابلیت بروزرسانی را داراست اما در تجربه های عدم ارائه برای تلویزیون های قدیمی تر به دلیل استفاده از سخت افزار ضعیف تر نیز وجود داشته است. در WEBOS 3.5 نوار وظیفه به صورت طولی در تلویزیون نمایش داده می شود یک هاب جدید برای نمایش ورودی ها مانند HDMI در نظر گرفته شده است این سیستم عامل با تمامی پخش کننده های آنلاین مانند You Tube /Amazon/ Netfilix/Google Play TV سازگاری کامل دارد. همچنین فروشگاه یا سرور اختصاصی ال جی نیز در اختیار کاربران قرار داده شده است.

مقاله تلویزیون

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در LG WEBOS وجود دارد  سهولت در استفاده و عدم سختی در فراگیری کاربردهای آن است . ریموت کنترل های ال جی که این کمپانی نام جادویی(Magic Remote) را بر روی آنها نهاده است دارای غلطک و کلید فراخوانی هستند که به صورت یک ماوس عمل کرده و به سرعت محیط هوشمند را صدا خواهد زد. LG WEBOS نیازی چندانی به سخت افزارهای بسیار قدرتمند ندارد و این به خودی خود یک مزیت بزرگ است. LG WEBOS شاید در زمینه ارتباط با محیط های خارجی یک پله از TIZEN عقب تر باشد اما در بخش اپلیکیشن ها چیزی از آن کم ندارد. LG WEBOS نیز بر اساس زبان برنامه نویسی لینوکس و به عبارت ساده تر با استفاده از هسته لینوکس طراحی شده است. ال جی اعلام کرده است که در WEBOS 3.5 سرعت این سیستم عامل تا 40% افزایش داشته است که یکی از دلایل آن استفاده از سخت افزارهای سریع تر است . همچنین ال جی برای سهولت در دسترسی به شبکه های پخش آنلاین کلیدهای 1تا3 را به صورت Shift طراحی کرده است که دارای دو کاربرد هستند . ال جی که تا پیش از این ماژول های ارتباط بدون سیم خود مانند بلوتوث را از کمپانی Broadcom تامین می کرد به تازگی شرکت Media Tek را جایگزین آن کرده است.

مقاله تلویزیون

همچنین این شرکت قابلیت Magic Sound Tuning را به این OS افزوده است که کالیبراسیون هوشمند صدا را از طریق سنسورهای قرار گرفته بر روی ریموت کنترل انجام می دهند. سیستم عامل WEBOS 3.5 هم اینک از تصویر برداری و پخشویدیو های 360 در جه ای نیز پشتیبانی کرده و آنها را نمایش می دهد. سیستم عامل WEBOS از کمپانی ال جی دومین سیستم عامل برتر تلویزیونی در جهان است.

مقاله تلویزیون

نقاط قوت و برجسته

طراحی و توسعه

سهولت در استفاده ظاهر جذاب و مدرن یادگیری در زمان کم توسعه تخصصی و افزایش چشمگیر کارایی در نسخه های جدید ساز گاری پیشرفته با ریموت

ال جی الکترونیک کره جنوبی

Google Android TV (سونی)

چه چیزی بهتر از آنکه یکی از محبوب ترین سیستم عامل های جهان راهی تلویزیون ها گردد؟ کمپانی گوگل در سال 2014 و در جریان کنفرانس اختصاصی خود برای نخستین بار سیستم عامل اندروید تی وی را معرفی کرد. این سیستم عامل در راستای تلاشهای این شرکت برای معرفی یک سیستم عامل با کارایی بالا در تلویزیون های هوشمند معرفی شد. سیستم عامل اندروید تی وی در حال حاظر توسط برند هایی مانند سونی/هایسنس/تی سی ال/ پاناسونیک/فیلیپس و... مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود آنکه توسعهسیستم عامل اندروید تی وی به طور اختصاصی در اختیار گوگل است اما تولید کنندگان تلویزیون نیز سهم بزرگی را در این بخش درا هستند: ایجاد زیر ساخت های لازم جهت استفاده و بروز آوری تمام و کمال این OS از جمله وظایفی است که بر عهده آنها است. از جمله مهمترین ویژگی هایی که می توان در سیستم عامل Google Android TV بدان پرداخت قابلیت استفاده از اپلیکیشن هایی است که در سیستم عامل اندروید نیز موجود است.

مقاله سیستم عامل

اما یک مسئله مهم در این میان وجود دارد که باید بدان پرداخته شود: توسعه و کاربردهای این سیستم عامل تماما به تولید کنندگان تلویزیون وابسته است: به عنوان مثال سونی کارنامه در خشانی را در این زمینه به جای نگذاشته است. گوگل نسخه های جدید این سیستم عامل را دقیقا مانند اندروید ساده ارتقاء می دهد. به عنوان مثال هم اینک آخرین نسخه از سیستم عامل اندروید تی وی با نام Android TV7.0 نوقا در دسترس تولید کنندگان قرار گرفته است. گوگل نیز همواره در پی بهبود های این سیستم عامل است: به طوری که امروزه می توان از Google Store و Google Play نیز در آن استفاده کرد. علاوه بر فروشگاه های گوگل حتی می توان فیلم هایی را از فروشگاه های آنلاین آن کرایه کرد. این سیستم عامل هم اینک در اتومبیل ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاله سیستم عامل

از جمله دیگر قابلیت های خوب آن می توان به اتصال مناسب ذخیره ساز های جانبی اشاره کرد. همچنین حافظه داخلی تلویزیونه هایی که از اندروید تی وی استفاده می نمایند نیز بسیار مناسب است. به عنوان مثال این مقدار هم اینک در تلویزیون های Sony برابر با 16 گیگابایت است که بیشترین حافظه داخلی در تلویزیون ها است. و اما سازگاری با کنسول بازی XBOX دسترسی به بازی های اندرویدی استفاده از سامانه هاس هوشمند جستجوی صوتی استفاده از تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن استفاده از اپلیکیشن های پخش آنلاین محتوا مانند یوتیوب و نت فیلیکس و... نیز از جمله دیگر قابلیت های این سیستم عامل است. اندروید تی وی در سال اخیر رشد بسیار سریع و در خور توجهی را نشان داده است.

مقاله سیستم عامل

نقاط قوت و برجسته

طراحی و توسعه

استفاده از محیطی مشابه با اندروید/استفاده از اپلیکیشن های اندرویدی/پشتیبانی و بروز رسانی قدرتمند/ استفاده از فروشگاه های انلاین متعدد/ قابلیت های بسیار زیاد/ پشتیبانی از حافظه هایی با ظرفیت بالا

گوگل/امریکا

Hisense VIDAA U (هایسنس)

شرکت هایسنس بعد از چند بار تلاش و استفاده نا موفق از انواع سیستم عامل ها به این نتیجه رسید که باید از سیستم عامل جدا برای تلویزیون های هوشمند خود استفاده کند. و از این رو شرکت از OS با کیفیت VIDDA U رو نمای کرد.

مقاله سیستم عامل

تجربه جدید با سیستم عامل VIDDA

VIDDA سیستم عامل جدیدی از تلویزیون هوشمند Hisense بشمار می رود. مهدنسین شرکت یک صفحه خالی طراحی کرده اند که یک اکو سیستم کامل برای تلویزیون های هایسنس بهینه سازی شده و مطابق با الزامات کاربران این تلویزیون ها قابلیت اجرا پیدا کرده است.ساده سریع و قابل تنظیم

منوی ساده برای تمامی کاربران

در این نوع سیستم عامل شما در عین کاربردی بودن آن می توان سادگی و راحتی استفاده از آن برای تمامی کاربران مشاهده نمایید. تمامی صفحه هات این تلویزیون های هوشمند هایسنس در سه صفحه قابل تنظیم می باشند.

مقاله سیستم عامل

سریع بودن تلویزیون هوشمند

VIDDA U سرعت شما را سه برابر سریعتر از قبل می کند. فقط چند ثانیه لازم است تا تلویزیون روشن شود و شما را به دنیای محتویات وارد کند.علاوه بر این همه کنترل از راه دور تلویزیون Smart TV Hisense بصورت کاملا ارگونومیک طراحی شده است که دکمه های دسترسی مستقیم به یوتیوب Netflix و Wuaki را برای دسترسی به برنامه های مورد علاقه کاربران فقط با لمس یک دکمه طراحی شده است 

مقاله سیستم عامل

شرکت هایسنس از نسل جدید سیستم عامل ویدا رونمای کرد. این نوع جدید با نام VIDDA U3.0 شناخته شده است.نسخه جدید VIDDA همه چیز را بصورت یکپارچه انجام می دهد.این سیستم عامل به شما اجازه مرور کامل و دسترسی سریع به گوگل و قابلیت اتصال راحت را به شما می دهد.همچنین VIDAA U3.3 AI یک مرکز جدید SMARTSENSE را به همراه خواهد داشت که ازلاعات کامل در مورد هوا واقعی علاوه بر ویژگی Discover نشان می دهد که برنامه های کاربردی را برای کاربران توصیه می کند.

شرکت می گویدد که نسخه جدید سیستم عامل ویدا را به همه ی تلویزیون های سال 2019 خود اضافه می کند اما هیچ اشاره ی به این نداشته است که آیا مدل های قدیمی هم هر یک از ویژگی های جدید این سیستم عامل را از طریق به روز رسانی دریافت خواهند کرد یا برای جمع آوری گرد غبار دیجیتالی کنار گذاگذاشته می شوند.

نقاط قوت و برجسته

طراحی و اجرا

سهولت در استفاده ظاهر جذاب و مدرن یادگیری در زمان کم توسعه تخصصی و افزایش چشمگیر کارایی در نسخه های جدید ساز گاری پیشرفته با ریمو/استفاده اسان

چین/VIDAA

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان