محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

تمام چیزی که می بایست درباره تلویزیون های 8K بدانید

تمام چیزی که می بایست درباره تلویزیون های 8K بدانید

8Kچیست؟چگونه آن را با 4K وHD مقایسه کنیم؟

شاید شما فکر کنید وضوح تلویزیون 8K دو برابر تلویزیون های 4K است. اما به دلیل روش های اندازه گیری پیچیده این مسئله درست نیست. کلمه 8K مربوط به وضوح افقی این تلویزیون ها است. یعنی تعداد پیکسل هایی که از سمت چپ تا راست صفحه نمایش قرار دارند.تلویزیون های 8K دو برابر 4K پیکسل های افقی دارند ولی در کل تعداد پیکسل های 8K چهار برابر تعداد پیکسل های 4K و 16 برابر تعداد پیکسل های تلویزیون های 1080P است. اصطلاحات مختلف می تواند گیج کننده باشند.

  • یک تلویزیون 720p یا HD با 1280 پیکسل افقی و 720 پیکسل عمودی اندزه گیری می شود.

  • یک تلویزیون 1080p یا (fhd) FULL HD با 1080 در 1920 پیکسل اندازه گیری می شود.

  • یک تلویزیون 4K یا (UHD) Ultra HD با 2160 در 3840 پیکسل اندازه گیری می شود.

  • یک تلویزیون 8K ببا 4320در 7680 پیکسل ادازه گیری می شود.

بعد از تلویزیون های 720P تعداد پیکسل ها هم در جهت افقی و هم در جهت عمودی دو برابر می شود. افزایش پیکسل ها در هر جهت باعث افزایشی عظیم در تعداد کل پیکسل ها می شود تلویزیون های 8K با تعداد بسیار زیادی پیکسل پر شده اند.

مقاله تلویزیون 8K

رزولوشن 8k چیست؟

آیا استاندارد (فول اولترا اچ دی( Full Ultra HD) که اغلب 8K خونده میشه در حال ظهوره؟ شاید شما بگین که فقط از 4K استفاده می کنین و از نمایش جزئیات بیش از حد اون هیجان زده هستین اما تصاویر 8K و تلویزیون 8K احتمالا تنها چند سال با ما فاصله دارن اما در حال حاظر تلویزیون های کمی هستن که چنین رزولوشنی دارم و در رده های بالا و گران قیمت بازار تلویزیون قرار می گیرن.فناری 8K از آن دسته تلویزیون های هستند که احتمالا در نمایشگاه CES سال بعد ارائه بشوند و از آنجا که شبکه جهانی NHK ژاپن پخش تصاویر زنده 8K را پیش از امواج رادیویی در طول المپیک 2020 توکیو در نظر دارند. پس می تونیم به اون امیدوار باشیم. تلویزیون های 8K احتمالا ابتدا در ژاپن به فروش می رسن اما انتظار میره که زودتر هم اون رو ببینیم و یک پیش بینی جسورانه اینه که اولین تلویزیون 8K در نمایشگاه CES در سال 2018 به نمایش گذاشته بشه.

8Kچیست؟

یک تصویر 8K احتمالا روشن ترین تصویری خواهد بود که شما می بینید و تحقیقات شبکه جهانی NKH نشون میده که کیفیت 8K به حدیه که تشخیص تصویر از واقعیت رو برای افراد سخت می کنه و این پدیده رو می توان کامل ترین شکل تلویزیون به شما آورد . پیکسل های 8K چهار برابر بیشتر از رزولوشن فوق العاده 4K است. یعنی محاسبه 4320*7680 پیکسل که در واقع 3177600 پیکسل و احتمالا این تلویزیون ها در اندازه های بزرگ ارائه میشن. این فناوری 8K نامیده شده زیرا تصاویر با کیفیت تقریبا 800 میلیون پیکسل هستن اما خصوصیات اون تقریبا مثل فناوری HD است بنابراین برخی مردم از اصطلاحات HD8K استفاده می کنن و برخی مردم نیز از Super Hi Vision وULTRA NHD 8K استفاده می کنن مثل NHK این تکنولوژی رزولوشن 4320 هم نامیده میشه. صفحه نمایش 8K در کل در مورد 33 مگاپیکسله ( به هر یک میلیون پیکسل یک مگاپیکسل گفته میشه). وضوح 8K بزرگترین و بهترین وضوح تصویر موجود در تلویزیون های دیجیتال و دوربین های فیلن برداری دیجیتال خواهد بود. یکی از مزیت های اصلی 8K اینه که پیکسل ها توسط چشم انسان حتی از کمترین فاصله هم قابل تشخیص نستن. یکی دیگر از اهداف کاربردی صفحه های نمایشی با این وضوح بالا بهره گیری از تکنیک برش در ویرایش فایل های ویدئوی که این ویژگی به فیلم سازان این امکان رو میده تا با استفاده از یک لنز گسترده (Wide) از فاصله ای دور از موضوع مورد نظر خود فیلم بگیرن مثلا هنگام فیلم برداری از یک موضوع خطرناک فیلم برداری کرده سپس هنگام ویرایش بر روی اون زوم کرده و فیلم رو در ابعاد بریده و در نهایت فیلم رو در اندازه هایی استاندارد مثلا 1080p منتشر کنن.

تلویزیون سامسونگ

ایا همه این پیکسل های اضافه مهمه؟

بله خیلی مهمه تلویزیون های HD یا 1080P یک تصویر 2 مگاپیکسلی رو به شما ارائه میدن که حتی با دوربین های قوی گوشی های هوشمند هم قابل مقایسه نیست و 4K هم که 8 مگاپیکسله با توجه به قابلیت دید انسان زیاد چشمگیر نیست و همه گوشی های هوشمند می تونن این قابلیت رو داشته باشن. بنابراین یک تصویر 33 مگاپیکسلی از 8K خیلی قوی تر از 4K است و میتونه یک نوع از غوطه وری در تصویر رو فراهم کنه یا حداقل یک نظریه عالیه. بهترین حدس ما برای عرضه این تکنولوژی بین سال های 2018 تا 2020 است. هر چند که در دسترس بودم اون به وجود محتوای 8K در هر منطقه بستگی داره.

تلویزیون سامسونگ

آیا تولید کنندگان تلویزیون 8K برای تولید اماده هستند؟

باه هر چند که فعلا هیچ محتوای 8K برای نمایش وجود نداره ولی تولید کنندگان مانیتورها رو به صورت خاموش گذاشتن. مثل 65 اینچی، Sky whorth اینچی چانگ هانگ (zhq3r 65) و یک 98 اینچی هایسنس. ولی خب فعلا چونکه هیچ محتوای 8k وجود نداره برنامه خاصی برای عرضه این مانیتورها ندارن. اما میشه از اونا به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده کرد. به هر حال همه اینا فعلا تبلیغات شرکت ها برای تجارته و چگونگی کسب کار تلویزیون رو نشون میده و تولید کنندگان اینها رو بیشتر برای معامله با خرده فروشان در ces نمایش میدن اما ظاهرا پنل های 8k بدون مشکل می تونه در چین تولید بشه.

برند های اصلی این تکنولوزی کدامند؟

اگر چه ال جی مانیتور 98 اینچی 8k خودش رو به صورت خاموش در ces به نمایش گذاشته انا تمرکز اصلی این شرکت در حال حاظر بر روی تلویزیون های 4k OLED است و پاناسونیک و سونی هم ظاهرا در حال حاظر بر روی OLED  تمرکز کرده و فعلا قادر به تولید 8K نیستن. و شرکت سامسونگ هم که یک نمونه از مانیتور 8K رو در CES نشون داده و ظاهرا قادر به تولید این تکنولوژیه ولی در حال کار بر روی نمونه های تکنولوژی جدید QLED است.

آیا تلویزیون 8K به کابل HDMI نیاز داره؟

بله مطمئنا برای نمایش اولین محتوای 8K به کابل HDMI نیاز خواهد داشت. محتوای 8K احتمالا ابتدا در هالیوود برای فیلم برداری فیلم نگهبان کهکشان و در المپیک 2020 که در توکیو برگزار میشه و همچنین در دوربین ها تولید میشه.

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان