محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

تلویزیون OLED چیست

تلویزیون OLED چیست

حتما تا کنون درباره OLED-Organic Light-Emitting Dioces چیزهای زیادی شنیده اید. تکنولوژی OLED مهمترین پیشرفت در صنعت تلویزیون طی چند دهه اخیر محسوب می شود. اما OLED چیست و چه تفاوتی با دیگر LCD یا LED ها دارد؟

تلویزیون های OLED چیستند؟

برای ایجاد یک تصویر در تلویزیون تنها نیاز به نورهای قرمز/سبز و آبی دارید. OLEDها در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ ها را تولید می کنند کار می کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری این طور مستقیم نور را به وجود نمی آورد. LCD از فیلتر رنگ و مایع کریستالی بر روی نور پس زمینه بهره می برد و پلاسما نیز از نور ماوراء بنفش تولید شده توسط بسته های گازی که فسفرهای رنگی قرمز/ ابی و سبز را تحریک می کنند بهره می برد. مهمترین برتری OLEDها آن است که هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می کند: این در حالی است که در پنل های LCD نور پس زمینه ی توسط لامپ های LED یا فلورستنت تامین می شود.

چرا OLED TVها گام بزرگی محسوب می شوند؟

مواردی که گفته شد به چه معناست؟ تلویزیون های OLED نازک تر سبک تر و مناسب تر بوده و عملکرد بهتر نسبت به تکنولوژی های دیگر تلویزیون ها دارند. هر پیکسل با خاموش شدن می تواند مشکی مطلق را به وجود آورد که این یکی از خصوصیات منحصر به فرد OLED است که موجب ایجاد وضوح تصویر استثنای می شود. دلیل این موضوع نیز آن است که هر پیکسل بصورت مستقل هدایت می شود و به راحتی می تواند خاموش شود: اما در LCD ها نور تک تک پیکسل ها قابل کنترل نیست و در واقع حوزه ای شامل چند پیکسل کنترل می شوند.

در فناوری OLED به دلیل نیازی به نور پس زمینه نیست ضخامت پنل به شدت کاهش می یابد و شاهد تلویزیون های 4تا7 میلی متری مبتی بر این فناوری هستیم که بسیار هم سبک هستند.

با این تفاسیر به هیجان نیامدن از تکنولوژی OLED کار سختی است: چرا که تمام ویژگی های یک تلویزیون رویایی از جمله وضوح شگفت انگیز نازکی باور نکردنی و مصرف اندک انرژی را دارد.

گیمرها و علاقمندان فیلم های سینمایی عاشق OLED می شوند. این نمایشگرها زمان پاسخ دهی به مراتب سریع تری در مقایسه با LCD دارند. در بعضی از شرایط OLED ها می توانند تا 1000 برابر LCD LED های رایج بازار باشند و از این بابت تماشای تصاویر فیلم های اکشن مسابقات ورزشی یا باز های ویدیویی در OLED ها بسیار جذاب است. زمان پاسخ دهی بسیار سریع می شود تا مواردی مانند تیره و مات شدن صحنه در تصاویر سریع در OLED وجود ندارد.

OLED به دلیل کنترل بسیار خوبی که بر روی هر پیکسل دارند کنتراست خارق العاده ای را ارائه می کنند. مشکی در این نمایشگرها فوق العاده عمیق و سفید نیز در سطح قابل قبولی است.

LED یا OLED؟

همانطور که قبلا گفتیم تلویزیون های LED موجود در بازار در واقع LED نیستند. آنها همان  LCD هستند که برای نور پس زمینه یا Backlightاز LED استفاده می کنند. به همین دلیل نام کامل این نوع از نمایشگرها LED LCD است که به اختصار به آن ها LED گفته می شود. این نوع تلویزیون ها مصرف انرژی کتری نسبت به LCD و پلاسما دارند: اما باز هم قابل مقایسه با OLED نیستند. در OLEDاز مواردی استفاده می شود که از کربن ارگانیک ساخته شده اند. این مواد با عبور جریان نور تولید می کنند. اگر بخواهیم به شکل ساده تری توضیح دهیم LEDها همچون لامپ های کوچک کنار هم قرار می گیرند: در حالی که OLED ها سطوحی هستند که نور ساتع می کنند.

تنها LED TV واقعی که تا به امروز عرضه شده مدل نمونه Crystal LED سونی است که در CES دو سال پیش اولین با معرفی شد. در این فناوری خود LED ها تصویر را شکل می دهند و در واقع تنها نقش نو پس زمینه را ندارند. از این بابت این فناوری شباهت زیادی به OLEDها دارد. اگر این مدل نمونه از مرحله آزمایش عبور کرده و به تولید انبوه برسد در مورد آن زیاد خواهید شنید.

RGB OLED یا White OLED؟

تکنولوژی کنونی OLED موجود در بازار به دو دسته تقسیم می شود :RGB OLED و White OLED: در نوع اول همچون دیگر تلویزیون ها هر پیکسل دارای ساب پیکسل های سبز/قرمز و آبی است.

اما White OLED کمی پیچیده تر است و عناصر رنگ های قرمز سبز وآبی با هم ترکیب شده اند. وقتی جریلن از آنها عبور می کند این عناصر نور سفید تولید می کنند. این نور سفید از یک فیلتر رنگی عبور می کنند تا عناصر پیکسل قرمز /سبز و آبی تولید شوند.

تصویر بالا یک پیکسل را نشان می دهد. امروزه حداققل دو میلیون پیکسل در تلویزیون ها وجود دارد (1920*1080) در طراحی تلویزیون های ال جی ساب-پیکسل های ایشتری نیز وجود دارد که منجر به روشنایی زیادتر و مصرف کمتر می شود. روشنایی بیشتر مهم ترین عامل در داشتن تصویر بهتر زیر نور آفتاب است.

تکنولوژی White OLED در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد. چرا باید وقتی سه رنگ داریم با ترکیبشان نور سفید بسازیم و دوباره با عبور آن از فیلتر رنگ خاصی ایجاد کنیم؟ مساله این است که این تکنولوژی چند مزیت دارد. نور سفید تولید شده در این روش پایدار تر بوده و تغییر رنگ در آن کمتر محتمل است. از سویی بنا به آن چه مسئولین ال جی بیان شده این ر.ش هزینه تولید کمتری نیز دارد. همچنین در WOLED تولید نمایشگرهایی با سایزهای مختلف ساده تر است.

AMOLED یا OLED؟

بسیاری از گوشی های هوشمد و برخی از دستگاه های دیگر همراه کوچک معمولا از اصطلاح AMOLED به جای OLED استفاده می کنند. (AM)  مخفف (Active -Matrix) است که منظور از آن روش ادرس دهی صفحه نمایش آنها است. این فقط یکی از روش های بکارگیری نمایشگرهای OLED است که مزیت آن اجرای بهتر تصویر متحرک مثل ویدئو است و هر پیکسل امکان آدرس دهی مستقل را دارد.

اگر به خاطرات گذشته تان رجوع کنید حتما زمانی که LCD ها به دو دسته TFT و Active-Matrix تقسیم بندی می شدند را به خاطر می آورید. البته شاید به خاطر آوردنش سخت باشد: چرا که تقریبا تمام LCDهایی که شما هم اکنون با آنها برخورد دارید (اعم از نمایشگر گوشی ها/ تبلتها و تلویزیون ها و...) از نوع Active Metrix هستند. همان ایده در مورد OLED ها نیز امروز به کار گرفته می شود.

کدام شرکت ها تلویزیون OLED تولید می کنند؟

در سال 2012 شرکت های ال جی و سامسونگ تلویزیون های OLED خود را معرفی کردند: اما تنها شرکتی که تولید انبوه پنل های OLED در سایز بزرگ را شروع کرده ال جی است. سامسونگ با وجود  اینکه یکی از تولید کنندگان مطرح OLED ها است اما تولید این نمایشگرها را تنها در سایز تلفن های هوشمند و تبلت ها دنبال می کند و از سال گذشته نیز مشخص کرد که تمرکز خود را بر روی SUHD ها گذاشته که خود نوعی LCD هستند.

آیا نمایشگرها OLED قادر به پخش تصاویر سه بعدی هستند؟

بله هر دو نوع فناوری سه بعدی شامل اکتیو و پسیو در تلویزیون های OLED قابل پیاده سازی هستند. ال جی در تلویزیون های خود خود از فناوری سه بعدی پسیو بهره می برد.

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان