محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

تلویزیون فول اچ دی (FULL HD) چیست

تلویزیون فول اچ دی (FULL HD) چیست

منظور از کیفیت FULL HD چیست و چرا به آن 1080 می گویند؟

در فرمت فول اچ دی تصویر حداکثر 1920 پیکسل به صورت افقی و 1080 بصورت عمودی قابل مشاهده است (1920*1080) به همین دلیل به این نوع فرمت 1080 نیز گفته می شود که در کل حداکثر پیکسل های تصویر در حالت عمودی را نشان می دهد. برای تماشای فیلم های فول اچ دی حتما باید از کابل HDMI استفاده کنید و دگر از این کابل استفاده نکنیم FULL HD معنایی نخواهد داشت. گفتنی است که فرمت FULL HD  در تلویزیون های که نسبت تصویر آن ها 16:9 است بسیار عالی نمایش داده می شود و اگر می خواهید در تلویزیون های که نسبت تصویر آن ها 4:3 است از این فرمت با کیفیت استفاده کنید مطمئن باشید جواب گو نیست. و شما هم کیفیت تصویر و هم اندازه کامل تصویر را از دست می دهید. البته محتوای خیلی کمی با کیفیت فول اچ دی وجود دارد و بسیاری از شبکه های تلویزیونی هنوز هم این کیفیت را پشتیبانی نمی کنند به گونه ای که شبکه سه به تازگی از کیفیته HD پشتیبانی می کند. حتی فیلم های سینمایی به صورت دی وی دی و با کیفیت کمتر از این حد عرضه می شوند. دیسک های بلوری و ویدئوهای دانلودی HD تنها منابع تصویری با کیفیت فول اچ دی هستند و می توان از آن ها استفاده کرد اما نگران نباشید در آینده ای نزدیک این مسئله حل می شود و محتوای بیشتری با کیفیت FULL HD انتشار می گردد.

کیفیت فول اچ دی در تلویزیون

تلویزیون FULL HD

تلویزیون FULL HD در فرمت فول اچ دی کیفیت به بالاترین حد می رسد ببه طوری که تمام جزئیات تصویر قابل مشاهده خواهد بود.برای تماشای فیلم های فول اچ دی راهی به جز روی آوردن به کابل های HDMI نیست چون در غیر اینصورت FULL HD معنایی نخواهد داشت. فرمت FULL HD تصاویری با وضوح 1080*1920 پیکسل ارائه می دهد. این سیستم به نام فرمت 1080 پیکسل هم معروف است.گفتنی ست که این فرمت های با کیفیت در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها 16:9 است به درستی نمایش داده می شود و اگر قصد تماشای آنها در تلویزیون هایی به نسبت 4:3 دارید مطمئن شوید هر دو مورد کیفیت و اندازه تصویر را از دست نخواهید داد. اگر تصاویر با کیفیت فول اچ دی را بر روی یک تلویزیون 4k  تماشا کنید افزایش کیفیتی را شاهد نخواهید بود. علت این امر این است که فشردگی پیکسل ها در رزولوشن 4k چهار برابر بیشتر از رزولوشن 1080p می باشد و الگوریتم نمایش تصاویر در تلویزیون ها نمی تواند بطور دقیق فاصله بین پیکسل ها را پر کند. این امر گاهی اوقات باعث محو شدگی تصاویر می شود. دقیقا همان اتفاقی که در هنگام مشاهده فایل های با کیفیت پایین در تلویزیون های full hd رخ می دهد. اما در سایر بخش ها نظیر نمایش رنگ مشکی تفاوت خاصی وجود ندارد و در واقع تلویزیون های 4k نیز از همان تکنولوژی lcd بهره می برند با این تفاوت که رزولوشن بالاتری را نمایش می دهند. زمانی که از وضوح hd صحبت می کنیم منظور ما وضوح تصویر FULL HD است وضوح تصویری که اندازه ی پیکسل های آن 1920 در 1080 است واغلب با عبارت 1080P شناخته می شود. این مقدار وضوح تصویر رایج در اکثر تلویزیون های هوشمند و گوشی های هوشمند پیشرفته کامپیوترهای شخصی/لپ تاپ ها و مانیتورها است. نکته ی حائز اهمیت بعدی این است که سایز صفحه ی یک نمایشگر FULL HD مهم نیست چه مقدار باشد چه در یک گوشی هوشمند 43 اینچ و چه یک تلویزیون 65 اینچ تعداد پیکسل ها یک اندازه خواهد بود و فقط اندازه ی آن ها تغییر می کند. بنابراین بسته به اینکه کوچک تر یا بزرگ تر باشند. شفاف تر یا واضح تر به نظر خواهند آمد. برای مثال یک گوشی هوشمند FULL HD جزئیات یا شفافیت بسیار بیشتر یا تعداد پیکسل در هر اینچ (به انگلیسی:PPI) بیشتری از یک مانیتور  FULL HD دارد زیرا در نمایشگر کوچک تراکم پیکسل بیشتری قرار دارد. بنابراین تصویر نمایش داده شده شفاف تر به نظر می آید. گفتیم که در سینمای دیجیتال وضوح تصویر را فقط بر مبنای پیکسل های افقی بیان می کنند. در تلویزیون ها درست برعکس به طور سنتی تعداد پیکسل های عمودی معیار دسته بندی تفکیک پذیری (رزولوشن) است. علت این موضوع به خیلی قبل تر و به زمان تلویزیون های لامپی بر می گردد. پس 1080P وضوح عمودی یک تلویزیون است. تقریبا همه تلویزیون های HD نسبت تصویر 1/78:1 (همان16:9 یا صفحه عریض) دارند. بنابراین دقت افقی آنها 1920پیکسل است (1920*1080) با این تفسیر 1080P معادل 1K نیست. 1080P مطابق 2K است (با اغماض) و 4K هم به جای UHD استفاده می شود. به همین خاطر 1920*1080 پیکسل به مشخصه ی 2K سینمایی که 2048 پیکسل افقی دارد نزدیک است. با این حال بیشتر کاربران 1080P را 2K نمی گویند وبه آن 1080P یا FULL HD می گویند.

در مورد1080I هم باید بگوییم که تفکیک پذیری آن با 1080P یکسان است. فقط امروزه بیشتر به عنوان وضوح منابع ویدئوی مطرح می شود و در تلویزیون ها کاربردی ندارد. دیگر تلویزیون های 1080I تولید نمی شوند ولی بسیاری از شبکه های تلویزیونی هم چنان 1080I پخش می شوند. قیمت تلویزیون FULL HD بسیار با صرفه تر از 4K می باشد و با پرداخت مبلغ مناسب می توانید آن را خریداری کنید و از کیفیت عالی FULL HD بهره ببرید.

مقاله تلویزیون فول اچ دی

بررسی تلویزیون FULL HD

تلویزیون FULL HD تلویزیون های 1080 کم کم به سوی منسوخ شدن می روند هر چند که محتوای کیفیت 4K وجود نداره و یا خیلی کم است اما بیشتر مردم دوست دارند که آخرین تکنولوژی های موجود رو داشته باشند و در حال حاظر طرفداران زیادی دارد. باید بگویم که کیفیت FULL HD در تلویزیون های OLED عالی عمل می کند و بهترین کیفیت را به شما ارائه می دهد و دیگر شما نیازی به کیفیت 4K نخواهید داشت.

رزولوشن فول اچ دی

نمایشگر های فول اچ دی دارای کیفیت بسیار عالی هستند و تصاویر را با تمامی جزئیات نمایش می دهند. تعداد رزولوشن های این نمایشگر به صورت افقی 1920 پیکسل و به صورت عمودی 1080 پیکسل می باشد به علاوه این که به این صفحه نمایش ها فول اچ دی می گویند و آن 1080 هم گفته می شود این نمایشگر ها تصاویر را در تلویزیون هایی که دارای طول و عرض 16 به 9 هستند به بهترین شیوه ی ممکن نمایش می دهند. که این کار از طریق درگاه ورودی HDMI انجام می شود.

QHD یا WQHD نوعی دیگر از نمایشگرها هستند که  دارای 1440 پیکسل یعنی چهار برابر نمایشگرهای اچ دی می باشد. و تصاویر را با کیفیت خیلی بالاتری از اچ دی به نمایش می گذارند. همچنین تلویزیون های FULL HD با حداکثر رزولوشن 1920*1080 هستند و معروف به تلویزیون  1080P هستند. تلویزیون فول اچ دی فیلم ها و بازی هایی که خروجی 1080P دارند را به خوبی پخش می کنند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند. برای انتقال و پخش فیلم های فول اچ دی حتما باید از کابل HDMI استفاده کنید. در غیر اینصورت خروجی نهایی کیفیت فول اچ دی نخواهد داشت. جهت خرید کابل HDMI می توانید به بخش لوازم جانبی تلویزیون مراجعه فرمایید.

مقاله تلویزیون های فول اچ دی

قیمت تلویزیون FULL HD

تلویزیون FULL HD می تواند بسیار مقرون بصرفه باشد وقتی که هنوز محتوای 4K به اندازه ی کافی موجود نباشد پس اگر به دنبال یک تلویزیون ارزان قیمت هستنید می توانید روی تلویزیون های FULL HD حساب باز کنید. تلویزیون های فول اچ دی کم کم جای خود را به تلویزیون های 4K می دهند به همین دلیل قیمت تلویزیون فول اچ دی امروزه بسیار مناسب تر است و ارزش خرید بالایی دارند. هنوز محتوای که کیفیت 4K را ارائه دهید رایج نیست. بسیاری از فیلم ها و بازی ها و همچنین تصاویر موجد با کیفیت فول اچ دی ارائه می شوند. بنابراین تلویزیون فول اچ دی با توجه به قیمت ارزان خود می تواند گزینه مناسبی باشد.

نکته: فروشگاه کالای بانه مفتخر است خرید تلویزیون های فول اچ دی را با بالاترین کیفیت و ارزانترین قیمت برای هموطنان عزیزمان عرضه نمایید.

تفاوت تلویزیون FULL HD با 4K

نمایشگر فورکا از کیفیت خیلی بالاتری نسبت به نمایشگر فول اچ دی برخوردار است و دلیل آن هم این است که تعداد رزولوشن های به کار رفته در آن هم از نظر ارتفاع و هم عرض خیلی بیشتر از فول اچ دی می باشد. در واقع کیفیت تصویر در نمایشگرهای 4K چهار برابر نمایشگرهای فول اچ دی است. و از نظر اندازه هم اندازه ی نمایشگرهای فورکا دو برابر صفحه نمایش فول اچ دی می باشد. تلویزیوه های فورکا دارای قابلیت ارتقا دهنده هستند و در مواردی که تصاویر به رزولوشن بیشتری احتیاج دارند تا تصاویر را با کیفیت بالا به نمایش بگذارند تعداد پیکسل ها را افزایش می دهد و تصاویر طبیعی تر نشان داده می شوند. در حالی که  سایر نمایشگرها از این قابلیت برخوردار نیستند. نمایشگر 4K تصاویر را بسیار طبیعی تر از فول اچ دی به نمایش می گذارند. البته در نمایشگرهای فورکا نباید با فاصله ی خیلی زیاد از تلویزیون بنشنید چون نمی توانید تمامی جزئیات را به خوبی ببینید.

تلویزیون FULL HD با داشتن خط افقی 1920 با خطوط عمودی 1080 اینچ به طور کلی میلیون ها پیکسل را جکع آوری می کند تا تصاویری که توسط تلویزیون های مذکور به رزولوشن ارائه  شده است را تشکیل دهند. البته اندازه صفح نمایش یک عامل مهم برای تجربه نهایی است. تلویزیون های 4K UHD این تعداد پیکسل ها را تقریبا 4 برابر افزایش می دهد زیرا آن ها دارای رزولوشن 3840 خط افقی و 2160 خط عمودی هستندیعنی ما می توانیم یک تصویر بسیار دقیق را در همان اندازه صفحه نمایش ببینیم اگر دو مدل مقایسه کنیم از همان اندازه البته تراکم پیکسل آن به ترتیب بالاتر خواهد بود. وضوح بالاتر با تراکم پیکسل بالاتری برخوردار است و درک بیشتری برای اطلاعات نمایش داده شده و امکانات بیشتری برای درک تفاوت های ظریف تصاویر است. البته شما نباید درباره محتوای قدیمی خود در FULL HD مجددا تلویزیون 4K نادیده بگیرید ( یعنی پیکسل اضافی را برای پر کردن تصویر وارد کنید) هنگام انتخاب بین یک تلویزیون FULL HD یا 4K اندازه صفحه نمایش مهم است. واضح است که قبل از یک صفحه نمایش از همان اندازه کیفیت تصویر در یک تلویزیون 4K بالاتر از کیفیت FULL HD خواهد بود. بنابراین اگر ما در فکر خرید تلویزیون بزرگ باشیم بهتر است تصمیم بگیریم تلویزیون های با تکنولوژی 4K UHD که دارای پیکسل بیشتری نسبت به تکنولوژی UHD هستند بخریم. برعکس اگر تلویزیون دارای چند اینچ با یک FULL HD باشد کیفیت تصویر خارق العاده به همراه خواهد داشت و نیازی به صرف هزینه بیشتر از حد لازم نیست.

در نتیجه :

تفاوت تلویزیون 4K و FULL HD در وضوح بیشتر است تلویزیون های FULL HD از روزلوشن 1920*1080 پیکسل برخوردارنددر مجموع از 2.073.600 پیکسل بهره می برند . این در حالی ست که تلویزیون های 4K با رزولشن 3840*2160 چیزی معادل 8.294.400 پیکسل است به عبارتی تعداد پیکسل های 4K به چهار برابر FULL HD افزایش پیدا کرده است و هر فریم آن معادل یک تصویر 8 مگاپیکسلی است. تلویزیون های با سایز بزرگتر از 40اینچ به بالا دارای کیفیت فول اچ دی و 4K هستند و با توجه به رزولوشن بالای که دارند برای فضاهای وسع تر مناسب ترند تا تمام جزئیات آن را بطور واضح ببینید.

مقاله تلویزیون فول اچ دی

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان