محصولات ویژه

در حال حاضر محصول ویژه‌ای موجود نیست.

اره زنجیری یا اره برقی را بهتر بشناسیم

اره زنجیری یا اره برقی را بهتر بشناسیم

همه چیز در مورد اره زنجیری

اره زنجیری یا اره برقی یا اره موتوری نام نوعی اره است که با استفاده از الکتریسیته نیروی هیدرولیک و یا اغلب توسط یک موتور دو زمانه کار می کند. از این وسیله جهت بریدن درختان هرس درختان و یا تهیه هیزم استفاده می شود.

اره زنجیری برای انجام کارهایی مانند هرس کردن درختان میوه بریدن درختان خشک هرس درختان قطع و انداختن درخت در جنگل یا مزارع تولید چوب تهیه هیزم از درختان و سر شاخه ها به کار می رود به عبارتی دیگر اره زنجیری یا همان اره موتوری وسیله است مخصوص باغبانان...

ایده و نمونه اولیه اره زنجیری که امروزه می شناسیم و در صنایع چوب بری از آن استفاده می کنیم در آواخر قرن  هجدهم توسط دو دکتر اسکاتلندی برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران اختراع گردید

تاریخچه اره زنجیری

این دستگاه دارای نوعی زنجیر ریز داندانه دار بود که برش در قسمت مقعر جلوی آن صورت می پذیرفت. این ابداع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت.

اره زنجیری به عنوان یک ابزار در حدود سال 1930 توسط یک ارتوپد آلمان به نام Bernard Heine ساخته شد.این ابزار Osteotome نام داشت و دارای زنجیری شامل برنده های کوچک متصل به هم بود. زنجیر توسط یک اهرم دستی متصل به چرخ دنده حول تیغه چرخانده می شد. این دستگاه هم برای برش استخوان مورد استفاده قرار می گرفت.

دو فرد مهم و تاثیر گذار در گسترش اره های زنجیری به شکل کنونی Andreas Stihl و Joseph Buford Cox نام داشتند. آنها اره زنجیری برقی را که برای برش تنه درختان استفاده در سال 1926 و اره زنجیری خود را در سال 1929 ساختند آقای Stihl شرکت خود را در سال 1926 در اشتوتگارت آلمان برای تولید انبوه این دستگاه افتتاح کرد. در سال 1927 آقای Emil Lerp اولین اره موتوری (اره زنجیری ) جهان را ساخت و نام تجاری Dolmar را برای آن برگزید. در آمریکای شمالی هم اولین شرکت هایی که شروع به تولید این دستگاه نو ظهور کردند McCulloch و Industrial Equipment Corporation بودند.

اولین مدل های ساخته شده دارای وزن بسیار سنگین بودند. به طوری که در طراحی آنها چرخ هایی نیز برا حمل و نقل این وسیله در نظر گرفته شده بود. همچنین یک فرد توانایی استفاده از این اره ها را نداشت و حتما باید دو نفر با همکاری یکدیگر از این وسیله بهره برداری می کردند.

بعد از جنگ جهانی دوم بهبئد در طراحی موتور و همچنین پیشرفت در صنایع المینیوم باعث شد تا وزن این ماشین ها به طرز قابل ملاحظه ی کاهش یابد و امکان استفاده انفرادی هم حاصل گردد. این یعنی بهره وری بالاتر و در نتیجه فراگیر شدن اره های درختبر در سراسر جهان

می توان به طور قطع گفت که اره زنجیری ها به طور کلی جایگزین اره دستی و تبر در جنگل ها شده است.

نا کنون از این اره ها در سایز های متفاوتی طراحی و تولید شده است. از اندازه بسیار بزرگ که توسط چوب برهای حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد تا اره زنجیری های برقی یا باطری دار که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی چندی پیش اره زنجیری ای با نام iSAW ساخته شده که با اتصال کابل USB به کامپیوتر کار می کند.

مقاله ابزارآلات

نویسنده: محمد حسن پناه

نظرات بازدیدکنندگان